Izbrani nasveti
•14. Januar 2021
Bistvene informacije je na SBC Webinarju predstavila Barbara Uranjek, direktorica Britansko-slovenske gospodarske zbornice, ki se od leta 2016 ukvarja z vprašanji in izzivi britanskega izstopa iz Evropske unije. Medtem ko je Združeno kraljestvo izstopilo iz enotnega trga EU in carinske unije, Severna Irska ostaja znotraj Unije. Združeno kraljestvo in EU sta tik pred koncem lanskega leta dosegla sporazum, ki določa njuna medsebojna razmerja.
Poglavitne spremembe, ki jih za podjetja prinaša sporazum, se bodo nanašale na naslednja področja:
- Carinski postopki in administracija.
- Kvote: teh še naprej ne bo.
- Carin ne bo za izdelke, ki imajo poreklo v Združenem kraljestvu in EU. Poreklo bo treba dokazovati.
- Ne bo več prostega pretoka delovne sile. Na področju napotitve delavcev in potovanj v Združeno kraljestvo bo kar nekaj sprememb.
- Ne bo več avtomatičnega priznavanja poklicnih kvalifikacij. Najbolj regulirani poklici, na primer odvetniki, računovodje, arhitekti …, se bodo morali v matični državi prilagoditi pravilom.
- Ni dogovora o priznavanju enakih standardov in subvencijah. Pričakovati je, da se bosta Združeno kraljestvo in EU o tem še pogovarjali. Lahko se zgodi, da bo Združeno kraljestvo na tem področju začelo spreminjati določene standarde.
Nekaj konkretnih primerov, kaj se spreminja
>> POSLOVNE POTI IN NAPOTITEV DELAVCEV BREZ VIZE DO 90 DNI (OB OMEJITVAH)
- Ob napotitvi delavca na opravljanje storitev v Združenem kraljestvu (ZK) bo potrebna viza. Več informacij je na voljo na tej povezavi: https://www.gov.uk/government-authorised-exchange, kjer lahko opravite tudi postopek pridobitve vize. - Za ostale primere, na primer za obisk konference, sejma, pogajanj in podpisa pogodbe, oglede, vzdrževanje, aktivnosti, ki niso profitne narave, delavec ne potrebuje vize. Vendar le pod pogojem, da bo obisk trajal manj kot 90 dni v skupno 180 dnevih leta. - Na tej povezavi lahko preverite, ali je za vaš poslovni obisk ZK potrebna viza: https://www.gov.uk/visit-uk-business-trip. Izjem je precej, zato je priporočljivo, da na povezavi preverite, katera pravila veljajo za vaše okoliščine.
>> PRETOK BLAGA: CARINE BODO OPROŠČENI IZDELKI ZK/EU IZVORA
- Carin in kvot tudi v prihodnje v medsebojnem trgovanju ne bo, če bodo podjetja dokazala, da blago v pretežnem delu izvira iz ZK ali EU. - Ničelne carine veljajo za izdelke, ki so izdelani v EU oziroma ZK. Na splošno velja, da če so v proizvodni proces vključeni proizvodi iz tretjih držav, bo carine oproščeno blago, ki ima v zadnji predelavi/obdelavi najmanj 60 % porekla v EU ali ZK. - Deleži za različne produkte so različno določeni. - Podjetja naj preverijo, ali so obvezana plačati carino za svoje izdelke. To storijo na spletni strani: https://www.gov.uk/trade-tariff.
>> TRANSPORT V ZDRUŽENO KRALJESTVO
- Kontrole ne bodo le ob mejah, ampak na točkah po vsem Združenem kraljestvu (v izogib zastojem na francosko-britanski meji) - Ne bo več neomejene kabotaže (nove omejitve za obalno plovbo) - Opremite svoje prevoznike s pravilnimi papirji za prevoz blaga in prehod meje Informacije: https://www.gov.uk/guidance/transporting-goods-between-great-britain-and-the-eu-from-1-january-2021-guidance-for-hauliers - Uporabite orodje 'check an HGV service' - Sledite navodilom upravljalcev pristanišča za prehod v ZK, da se izognete zastojem - Pridobite potrebne dokumente za prečkanje meje in izpeljite postopke na spletu - Preučite 'Haulier Handbook' britanske vlade za več informacij
V prihodnjih dneh bomo objavili dodatna pojasnila, vključno z odgovori Furs in davčnih ekspertov na najpomembnejša carinska in davčna vprašanja, ki zadevajo slovenske uvoznike in izvoznike v Združeno kraljestvo.
Preberite tudi: Poslovanje z Veliko Britanijo po brexitu: odgovori na vaša najpogostejša vprašanja
Vabljeni k ogledu SBC Webinarja, ki je 14. januarja 2021 potekal v organizaciji Britansko-slovenske gospodarske zbornice in SBC.