Dogodki
•09. Julij 2026
"Če znaš voditi ljudi, lahko dosežeš vse cilje. To je najboljši nasvet, ki sem ga kadarkoli dobil," je na dogodku SBC Global dejal Robert Bob Stalick, ameriški podjetnik slovenskega rodu.
Slovenija ima izjemne podjetnike doma in močno mrežo Slovencev po svetu. Ko se ti dve skupnosti povežeta, lahko nastanejo nove poslovne priložnosti, dragoceni kontakti in poti do trgov, ki bi jih posamezno podjetje samo težje odprlo. O tem sta na dogodku sekcije SBC Global razmišljala Robert Bob Stalick, ameriški podjetnik slovenskih korenin, in Saša Mrak Hendrickson, ki od leta 2020 živi in dela v ZDA.

Robert Stalick je diplomiral iz ekonomije na univerzi Yale. Velik del svoje poslovne poti je sodeloval z vladami in podjetji na različnih področjih, med drugim kibernetske varnosti. V mladosti je začel delati za tehnološko podjetje, ki je razvijalo programsko opremo.
Pozneje je vodil podjetji Tresys Technology in Internosis, slednje pa je uspešno razvijal do prevzema s strani podjetja EMC leta 2006. Dvajset let je deloval tudi na področju vladne sistemske integracije. Eno od podjetij so prodali za več milijonov dolarjev. Leta 2019 je prevzel vodenje dve milijardi dolarjev vrednega podjetja.

Saša Mrak Hendrickson življenje v ZDA ocenjuje kot dobro, a pravi, da tam ne bo ostala za zmeraj. V ZDA deluje na področju financiranja nepremičnin. Pomagala je ustanoviti slovensko-ameriški poslovni klub, ki podpira sodelovanje med Slovenijo in ZDA.
"Okolje v ZDA je precej bolj podporno kot v Sloveniji. To je osnova vsega. Ne delujejo po načelu 'what is in it for me', ampak po načelu 'how can I help you'. To je osnovno načelo poslovanja v ZDA in to mi je zelo všeč,« je dejala. Dodala je, da je v ZDA manj govorjenja in več aktivnosti kot v Sloveniji. »V podjetju, kjer delam, so odprti, me podpirajo, ključen zanje je rezultat, in to je tisto, kar mi je všeč."
Saša Mrak Hendrickson je med drugim omenila zgodbo podjetja Sibo G, člana SBC, ki se je zelo dobro prilagodilo ameriškemu okolju. Slovenska podjetja in podjetniki so po njenih navedbah prilagodljivi, prožni in pripravljeni vložiti dodaten napor, če je to potrebno, da bi jim uspelo.

Kakšna je lahko vloga slovenske skupnosti pri mednarodni rasti slovenskih podjetij? Potrebovali bi 50 klubov za spodbujanje in podporo sodelovanju med državama, pa še ne bi zmanjkalo dela, je dejala Saša Mrak Hendrickson.
Pomembno je, da se podjetja zavedajo, da morajo najprej opraviti domačo nalogo, preden lahko pričakujejo, da jim bo v ZDA kdo pomagal. Pomembna je tudi statusnopravna oblika. Ko podjetje to uredi, lahko pričakuje podporo in pomoč. Pri tem lahko slovenska skupnost s pravimi informacijami in nasveti odpira vrata.
Stalick je dejal, da je najboljši nasvet, ki ga je dobil, ta, naj se nauči voditi ljudi: "Vodenje je ključno in je tudi osnova menedžmenta. Ko zaposluješ ljudi, krepiš svojo sposobnost doseganja ciljev. Steve Jobs je bil obupen menedžer, a odličen vodja. Vodja je tisti, ki lahko naredi veliko razliko."
SBC Global vzpostavlja mrežo uspešnih Slovencev po svetu, ki lahko z znanjem in nasveti pomagajo našim članom pri vstopanju na nove trge. Ta dogodek je bil del gradnje Globala 2.0, ki ga bomo članom predstavili jeseni.








