Pomemben uspeh IT sekcije SBC: obeta se sprememba, ki so jo podjetja dolgo čakala

Člani

17. Julij 2025

Pomemben uspeh IT sekcije SBC: obeta se sprememba, ki so jo podjetja dolgo čakala

Aleksander Bastl, lastnik podjetja BASS in predsednik IT sekcije SBC, si je kot član delovne skupine na ministrstvu za gospodarstvo močno prizadeval za uveljavitev obveznih e-računov pri tako imenovanem B2B poslovanju. Vse kaže, da bo sprememba zdaj končno uvedena, saj je bil v vladni postopek predložen predlog zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov, ki določa, da morajo poslovni subjekti izdajati drugim poslovnim subjektom e-račune.

V primerjavi z obstoječim zakomom, ki ureja obveznost izmenjave e-računov za poslovne subjekte, ki vstopajo v obligacijska razmerja s proračunskimi uporabniki oziroma naročniki, se s predlogom tega zakona obveznost izmenjave e-računov razširja na vse poslovne subjekte, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije (subjekti s sedežem v Republike Sloveniji) in njihova medsebojna obligacijska razmerja. To pomeni, da morajo poslovni subjekti izdajati drugim poslovnim subjektom e-račune.

Aleksander_Bastl_0012_241126_MKV ---.jpg

Ob izvajanju obstoječega zakona, ki urejajo izmenjavo e-računov in obveznosti naročnikov, se je v praksi izkazalo, da je to področje normativno podnormirano in ne zajema vseh razmerij med izdajatelji in prejemniki e-računov in drugimi udeleženci v sistemih izmenjave e-računov, kot so npr. ponudniki storitev procesne obdelave podatkov oziroma ponudniki e-poti in potrošniki. Ker to področje zajema širši krog subjektov in razmerij med temi subjekti predlagatelj ocenjuje, da je potrebno ta razmerja in posebnosti v zvezi z izmenjavo e-računov in drugih e-dokumentov urediti s posebnim zakonom in podzakonskimi predpisi.

Z uveljavitvijo evropskega standarda za izdajanje e-računov je domačim in tujim gospodarskim subjektom olajšan nastop na notranjem trgu Evropske unije, zlasti pri izvajanju čezmejnih javnih naročil ali na področju trgovine. Na ta način se izboljšuje konkurenčnost in pravna varnost gospodarskih subjektov ter odpravljajo administrativne, pravne, tehnične in druge ovire, ki nastajajo zaradi nezdružljivosti nacionalnih standardov in predpisov držav članic Evropske unije, ki urejajo izdajanje e-računov.

S tem se spodbuja razvoj elektronskega poslovanja in državam članicam, naročnikom ter gospodarskim subjektom omogoča ustvarjanje koristi z vidika prihrankov, vpliva na okolje in zmanjševanja upravne obremenitve.

Uvajanje obvezne B2B izmenjave e-računov in drugih e-dokumentov pomeni standardizacijo izmenjave dokumentov med pravnimi osebami, kar pomeni hkrati tudi korak v digitalizacijo in administrativno poenostavitev poslovanja ter tudi logično nadaljevanje B2G e-računov uvedenih pred leti.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.