Podcast
•10. Julij 2025
Potem ko je predsednik vlade Robert Golob obljubil, da bo Slovenija za NATO do leta 2035 porabila 5% BDP-ja, to je več kot 3,3 milijarde evrov, je doma naletel na težavo. Že sedaj nismo spoštovali obljube o 2% BPD-ja za obrambo, da bi dvignili porabo na 3%, pa nikakor ni sprejemljivo za Levico in SD. Kje je šele 5%. In imamo referendum o višanju stroškov za NATO, pa še napoved referenduma o tem, ali sploh še želimo biti del zavezništva.
Pa pojdimo lepo po vrsti? Kaj bi oba referenduma pomenila? Kakšne zaveze dajeta politiki in kaj so ustavni pravniki povedali predsedniku vlade Golobu? Na tem sestanku je bil tudi nekdanji predsednik vlade in danes dekan Pravne fakultete Miro Cerar, eden od gostov. Kakšne možnosti za izstop iz zveze NATO imamo in kaj potem? Nevtralnost? Je to sploh realna možnost? In kaj “nevtralnost” prinaša in ali je res cenejša? O tem obramboslovka Jelena Juvan.
Kaj pa sledenje obljubam o 5% BDP-ja? Je to le politična obljuba in nam tega nikoli ne bo treba izpolniti? Pa sploh lahko najdemo še dodatno milijardo ali dve za vojsko vsako leto? Kaj pa obljube, da bo to multiplikator domačega gospodarstva? Da, za velike države, zagotovo ne za Slovenijo, pravi ekonomist Bogomir Kovač.
O realnosti in razumljivih in upravičenih dvomih z:
- Dr. Mirom Cerarjem,
- Dr. Jeleno Juvan,
- Dr. Bogomirjem Kovačem.