•22. Julij 2025
Celjskemu podjetju Hermi, specializiranemu za strelovodno opremo, prenapetostno zaščito, kabelske police in konstrukcijske sisteme za sončne elektrarne, uspeva, kar mnogim ne: trajnostni razvoj v praksi.
Njihov recept temelji na kombinaciji inovacij, ekodizajna, avtomatizacije in lokalnih virov – ter jasno začrtani strategiji ogljične nevtralnosti. Direktor in lastnik podjetja Miran Rauter, nekdanji smučarski reprezentant, v pogovoru z Jožetom Volfandom za revijo ESG in portal www.zelenaslovenija.si poudarja, da so v Hermiju zeleni prehod vključili že v razvojno fazo izdelkov in poslovnih procesov.
Ključno vlogo pri tem ima razvojni oddelek, ki skrbi za ekološko optimiziran dizajn in nove patente. Primer: sponka PKPM-SPH omogoča brezvijačno spajanje kabelskih polic, s čimer skrajša montažo, zmanjša stroške in potrebo po materialu. Takšne rešitve so rezultat usmerjenosti v zmanjševanje odpadkov, energetsko učinkovitost in dolgotrajno uporabnost.
Hermi si že več kot 40 let prizadeva za uporabo reciklabilnih materialov (npr. nerjaveče jeklo in aluminij), v zadnjih letih pa tudi za energetsko samooskrbo. Danes s sončnimi elektrarnami pokrijejo skoraj polovico svojih potreb po elektriki. Zmanjšujejo emisije, avtomatizirajo proizvodnjo in digitalizirajo poslovanje – tudi z lastno tehnično podporo, digitalnimi orodji za projektante in izobraževalnim sodelovanjem s šolami.
Podjetje ima okoli 150 zaposlenih in deluje v več kot 50 državah, povsod pod lastno blagovno znamko. V Celju širijo proizvodni park – nova investicija predvideva dodatnih 4.000 m² sodobnih proizvodnih zmogljivosti. V tujini pa širijo skladiščne kapacitete in digitalno spremljajo logistične tokove.
Čeprav so lani zaradi padca investicij v sončne elektrarne zabeležili 10 % upad prihodkov, letos pričakujejo ponovno rast. Glavni adut: diverzifikacija programov, krepitev distribucije in nenehno vlaganje v trajnost, digitalizacijo in razvoj. Programi se medsebojno dopolnjujejo – največjo rast beležijo pri kabelskih policah in lestvah, paradni konj pa ostaja strelovodna zaščita.
Kadrovski izzivi jih ne ustavijo. S 37 štipendisti in vajenci aktivno vlagajo v mlade talente v Sloveniji in državah, kjer imajo podružnice. Tako gradijo bazo prihodnjih kadrov in krepijo povezave med gospodarstvom in izobraževanjem.
Rauter poziva k davčni razbremenitvi delu, hitrejšemu umeščanju projektov v prostor ter ciljno usmerjenim spodbudam za industrijo, razvoj in digitalizacijo. Po njegovem mnenju je podjetniško okolje pogosto nepredvidljivo in birokratsko preobremenjeno, kar zavira investicije.
S svojo trajnostno in krožno poslovno strategijo do leta 2027 Hermi sistematično načrtuje prihodnost, v kateri so okoljska odgovornost, inovacije in tržna konkurenčnost neločljivo povezani. Njihova zgodba kaže, da zeleni prehod ni strošek, ampak priložnost – če ima podjetje znanje, pogum in vizijo.