Člani
•11. Julij 2025
Na testni stezi ATP Papenburg v Nemčiji je vozilo Rimac Nevera R doseglo 24 novih svetovnih rekordov, med njimi tudi prestižni 0–400–0 km/h, ki ga je opravilo v zgolj 25,79 sekunde – kar 2,04 sekunde hitreje kot dosedanji rekorder.
Tehnološki partner pri tem zahtevnem projektu je bil slovenski Dewesoft, ki je s svojimi merilnimi sistemi in inženirsko ekipo na terenu zagotovil zanesljivost in natančnost vseh podatkov, potrebnih za uradno potrditev rekordov. V svetu, kjer zmogljivost šteje v milisekundah, je Dewesoft merilo zanesljivosti.
Za meritev so Dewesoftovi inženirji uporabili merilne sisteme, ki jih pri Rimcu uporabljajo za razvoj novih električnih vozil:
• Navion i2 – navigacijski sistem za izredno natančno merjenje hitrosti, pozicije usmerjenosti avtomobila,
• SBOX – robusten industrijski snemalnik podatkov za nazoren prikaz podatkov vozniku
• Sirius i 9xCAN – sistem za zajem in dekodiranje digitalnih podatkov v vozilu.
Celotna meritev je bila spremljana v živo in na daljavo, kar je omogočilo spremljanje rezultatov v živo že med samo vožnjo – vključno s pospeški, pojemki in hitrostjo.
»Takšne meritve so vedno adrenalinske. Pritisk in vznemirjenje sta povsem primerljiva s prvim rekordom Rimac iz leta 2023. Sodelovanje z ekipo Bugatti Rimac je pravi užitek – njihova inženirska odličnost je dokaz, da je vrhunska tehnologija doma tudi v naši regiji,« je povedal Matjaž Strniša, aplikacijski inženir iz Dewesofta, ki je sodeloval pri meritvah na terenu.
Testno območje ATP Papenburg v severozahodni Nemčiji velja za eno največjih in najbolj dovršenih na svetu. Z več kot 75 kilometri različnih testnih prog in 12,3-kilometrsko ovalno stezo je popoln poligon za testiranje zmogljivosti najnaprednejših vozil.
Rimac Nevera R je nadgrajena, bolj zmogljiva in dirkaško usmerjena različica električnega hiperavtomobila Rimac Nevera, ki ga proizvaja hrvaško podjetje Rimac Automobili (zdaj Bugatti Rimac). Nevero R bogatijo naslednje izboljšave:
• nova 108 kWh baterija z nižjo notranjo upornostjo,
• 2.107 konjskih moči, več kot 190 KM več od izvirnega modela,
• boljša aerodinamika in izboljšano hlajenje,
• 40 kg lažja zasnova,
• višjim hitrostim prilagojeno vzmetenje,
• nova programska oprema za razporejanje navora,
• nova generacija Michelin Cup 2 R pnevmatike,
• brez-bakrene ogljik-keramične zavore.
Dewesoft je multinacionalno podjetje, specializirano za razvoj visoko inovativnih merilnih instrumentov, ki jih poganja v Sloveniji razvita programska oprema DewesoftX.
Podjetje je bilo ustanovljeno leta 2000 v Trbovljah, v Sloveniji. Trenutno za razvoj Dewesofta skrbi več kot 200 sodelavk in sodelavcev v Sloveniji, skupaj z 20 hčerinskimi podjetji po vsem svetu pa število zaposlenih presega 400. S povprečno letno rastjo prihodkov od prodaje, ki na konsolidirani ravni presega 30 %, je skupina Dewesoft eno najhitreje rastočih podjetij v globalni merilni industriji.
V Sloveniji je Dewesoft med podjetji z najvišjo ustvarjeno dodano vrednostjo na zaposlenega, saj s 138.000 EUR za več kot dvakrat presega slovensko povprečje.
Stranke podjetja delujejo v praktično vseh industrijskih panogah po vsem svetu, vključno z avtomobilsko, vesoljsko, gradbeniško, elektroenergetsko, industrijo zelenega prehoda, kmetijstvom in drugimi. Med njimi so svetovno znana imena, kot so NASA, ESA, SpaceX, Honeywell, Siemens, BMW, Caterpillar, Volvo, Audi, Akrapovič, Pipistrel, Rimac, Bosch in mnogi drugi.