•16. Maj 2025
Potencial gospodarskega sodelovanja Uzbekistana in Slovenije je izjemen.
Objavljamo pregled potenciala in priložnosti za slovenska podjetja na uzbekistanskem trgu, ki so ga pripravili člani delegacije, ki je bila 14. maja na delovnem obisku pri predsedniku SBC Jocu Pečečniku. Delegacijo so sestavljali Laziz Kudratov, uzbekistanski minister za investicije, industrijo in trgovino, Akram Aliev, namestnik uzbekistanskega ministra za investicije, industrijo in trgovino, ter več drugih visokih predstavnikov uzbekistanske države.
Republika Uzbekistan in Republika Slovenija razvijata dinamične, večplastne odnose, ki postajajo vse bolj pragmatični in strateško pomembni. Diplomatski odnosi med državama so bili uradno vzpostavljeni leta 1993. Od takrat do danes so se dvostranski odnosi bistveno okrepili, zlasti na področju trgovine, naložb in političnega dialoga na visoki ravni.
Slovenija, visoko razvita država v Srednji Evropi, je članica Evropske unije, schengenskega območja, evroobmočja in drugih pomembnih mednarodnih institucij. Ima močno izvozno usmerjeno gospodarstvo, katerega ključni sektorji so farmacija, industrijski stroji, elektronika, kemikalije in avtomobilske komponente. Uzbekistan pa razpolaga z obsežnimi industrijskimi, kmetijskimi in človeškimi viri ter izvaja obsežne reforme modernizacije in liberalizacije. S tem se pozicionira kot zelo obetaven in odgovoren partner za Slovenijo in širšo evropsko regijo. Med ključna področja potencialnega vzajemnega sodelovanja sodijo uzbeški izvoz tekstila, živil, usnjenih izdelkov, lahke industrije in kemikalij v Slovenijo. Hkrati Uzbekistan izkazuje zanimanje za uvoz slovenske visokotehnološke opreme, farmacevtskih izdelkov, komponent ter naprednega znanja na področjih, kot so obnovljivi viri energije, digitalizacija in sodobna medicina.
Trgovinsko in gospodarsko sodelovanje med državama kaže stabilno rast. Do konca leta 2024 je dvostranski trgovinski promet dosegel 175,7 milijona ameriških dolarjev, kar pomeni znatno, 60,3-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2023.
Glavni izvoz Uzbekistana v Slovenijo vključuje storitve, oblačila, kemične izdelke in mehanske naprave, medtem ko so uvozni izdelki iz Slovenije večinoma keramika, izdelki iz mavca in kamna, pohištvo ter specializirane storitve.
Trend se je nadaljeval tudi v prvem četrtletju leta 2025, ko je trgovinska menjava dosegla 127 milijonov ameriških dolarjev, kar predstavlja 47,8-odstotno medletno rast. Izvoz Uzbekistana se je povečal več kot dvajsetkrat, medtem ko se je uvoz iz Slovenije zmanjšal za 10 %, kar odraža naraščajočo konkurenčnost uzbeškega blaga na evropskih trgih.
Bilateralni pravni okvir trenutno obsega šest formalnih dokumentov – štiri medvladne, enega medresorskega in enega institucionalnega. Ključni mejnik je bil podpis Sporazuma o gospodarskem in naložbenem sodelovanju 8. februarja 2023.
Slovenska podjetja aktivno delujejo v Uzbekistanu. Čeprav je njihovo število še vedno omejeno, so s svojimi uspehi ustvarila temelje za širše industrijsko sodelovanje in visokotehnološke skupne projekte.
Pomemben dogodek je bil uradni obisk Tanje Fajon, podpredsednice slovenske vlade in ministrice za zunanje in evropske zadeve, v Uzbekistanu februarja 2023. Ministrica je podpisala bilateralni Sporazum o gospodarskem sodelovanju, ki je odprl pot okrepljenemu sodelovanju na področjih trgovine, naložb, transporta in industrije. Poslovni forum Uzbekistan–Slovenija, ki je potekal v prestolnici Taškent med njenim obiskom, je pritegnil več kot 100 predstavnikov gospodarstva in pokazal velik potencial za sodelovanje v različnih sektorjih.
Laziz Kudratov, minister za naložbe, industrijo in trgovino Uzbekistana, je obiskal Slovenijo v sredini letošnjega maja. Osrednja točka pogovorov s slovenskim gospodarskim ministrom Matjažem Hanom so bili širjenje sodelovanja v trgovini, industriji, zeleni viri energije in digitalne tehnologije. Minister Kudratov je obiskal tudi proizvodne obrate podjetja Kontron, vodilnega slovenskega podjetja za industrijske elektronske rešitve, kar odraža zanimanje Uzbekistana za napredne evropske tehnologije.
Akram Alijev , namestnik ministra ministra Kudratova, se je v začetku maja v Ljubljani srečal s predstavniki vodilnih slovenskih podjetij, Pogovori so potekali o farmacevtski proizvodnji, razvoju hidroenergije, letalski infrastrukturi in drugih naložbenih pobudah. Doseženi so bili dogovori o začetku več novih projektov.
Uzbeški uradniki so na poslovni okrogli mizi v Taškentu v začetku aprila letos več kot 20 slovenskim podjetjem predstavili investicijsko okolje v državi, s poudarkom na carinskih in davčnih ugodnostih, zaščiti investitorjev in priložnostih v prostih gospodarskih conah. Podjetniki so zlasti izkazali zanimanje za geološko raziskovanje, lahko industrijo, gradbeništvo in zdravstvo. Dogodek je vključeval neposredna B2B in B2G srečanja, ki so postavila temelje za trajnostna komercialna partnerstva in integrirano sodelovanje v dobavnih verigah.
Uzbekistan trenutno prehaja v zgodovinsko fazo demokratičnih, političnih in gospodarskih reform pod vodstvom predsednika Šavkata Mirzijojeva. Cilj reform je liberalizacija vseh sfer družbenega življenja, krepitev parlamentarnega sistema, spodbujanje enakosti spolov, uveljavljanje pravne države in razvoj socialno usmerjenega tržnega gospodarstva. Država se je uveljavila kot vodilna regionalna sila ter konstruktiven, zanesljiv mednarodni partner, ki deluje globalno z osredotočenostjo na obojestranske interese in spoštovanje.
Predsednik Uzbekistan bo 21. in 22. maja na obisku v uradnem obisku v Sloveniji, kar bo prvič po več kot 20 letih. Osrednji del obiska bo poslovni forum Uzbekistan–Slovenija, ki se ga bosta udeležila oba predsednika. Forum bo združil vodilna podjetja, vladne predstavnike in podjetnike iz obeh držav ter se osredotočil na poglobitev trgovine, širitev naložb in zagon novih tehnoloških ter infrastrukturnih pobud. Dogodek bo hkrati priložnosti za predstavitev skupnih projektov in vzpostavitev strateških poslovnih zavezništev. Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar bo z uzbeškim predsednikom podpisala Skupno deklaracijo o razširitvi bilateralnega sodelovanja, v kateri bosta poudarila skupno zavezanost dvigu odnosov na novo, kakovostno višjo raven.
Uzbekistan in Slovenija sta tako na pragu nove dobe strateškega, večdimenzionalnega sodelovanja. Z naglo rastočo trgovinsko menjavo, razširjenim okvirom za naložbe, aktivnim političnim dialogom in naraščajočim obojestranskim zanimanjem so temelji za dolgoročno partnerstvo trdni in obetavni.