Izbrani nasveti
•15. Maj 2025
Inštitut Mediana je v sodelovanju z organizacijo WIN, vodilnim svetovnim združenjem za tržne in javnomnenjske raziskave, izvedel raziskavo o spremembah v finančnem stanju posameznikov po vsem svetu.
Rezultate raziskave predstavljamo ob Mednarodnem dnevu družine, ki ga obeležujemo 15. maja. Inflacija in naraščajoči življenjski stroški namreč neposredno vplivajo na kakovost življenja družin, njihovo stabilnost in dobrobit otrok. Predmet raziskovanja je relevanten tudi za slovenski prostor - cene življenjskih potrebščin pri nas so bile namreč aprila 2025 za 2,3 % višje kot aprila lani (SURS, 2025).
Zanimalo nas je, kako potrošniki obvladujejo stroške, ki so posledica rasti cen. V svetovnem merilu je največ vprašanih že zmanjševalo stroške (38 %) ali pa to načrtujejo (32 %). Približno četrtina je takšnih, ki stroškov zaenkrat ne nameravajo zmanjševati (24 %). Med slednjimi so nadpovprečno zastopani moški, med tistimi, ki so že zmanjšali stroške, pa prevladujejo ženske. Najmanj so do sedaj izdatke zmanjšali mlajši od 25 let, največ pa stari med 45 do 64 let. Delež tistih, ki v prihodnosti ne načrtujejo sprememb stroškov, je najvišji v starostni skupini od 65+, pri mlajših se postopno manjša.
Oseb, ki v prihodnosti načrtujejo spremembe v izdatki, je največ v skupini z dokončano osnovno šolo (34 %), najmanj pa v skupini z magisterijem ali doktoratom (27 %). Glede na zaposlitveni status so največ dosedanje aktivnosti v smeri zmanjševanja stroškov poročali brezposelni (43 %), sledijo pa jim gospodinje (41 %). Doslej so stroške najmanj zmanjševali študentje (34 %), ki pa hkrati v veliki meri načrtujejo spremembe v prihodnosti (35 %).
Če Evropo primerjamo s preostankom sveta, vidimo, da so prebivalci Evrope do zdaj zmanjševali stroške v podobni meri kot svetovno prebivalstvo, nekoliko več pa je v Evropi takih, ki v prihodnosti ne načrtujejo zmanjševanja stroškov. V Sloveniji do sedaj beležimo precej manjši delež tistih, ki so že aktivno zmanjševali stroške, tako v primerjavi z evropskim kot tudi s svetovnim povprečjem. Opazno več je tistih, ki zmanjševanja stroškov v prihodnosti sploh ne načrtujejo. Povsem nasprotna je slika na Hrvaškem in v Srbiji, saj je tam delež prebivalcev, ki so stroške že zmanjšali, višji ne le od Slovenije, ampak tudi od svetovnega in evropskega povprečja.
Raziskava je med decembrom 2024 in februarjem 2025 potekala v 40 državah po vsem svetu. Gre za longitudinalno raziskavo, ki se v podobni obliki izvaja že od leta 2019. Skupaj je v raziskavi sodelovalo 35.515 udeležencev. Statistična napaka znaša med 2,5 in 4,2 na intervalu zaupanja 95 %. Svetovno povprečje je izračunano na podlagi populacije polnoletnih ljudi v državah, kjer je potekalo anketiranje.
V Sloveniji je raziskavo s pomočjo metode CAWI izvedel Inštitut Mediana. Reprezentativen vzorec je sestavljalo 700 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Zbiranje podatkov je potekalo med 17. in 21. januarjem 2025