Izbrani nasveti
•20. Maj 2025
Na Mediani so preverjali, kakšna je poslušanost podcastov in kakšne so razlike glede na spol in starost. Zanimalo jih je tudi, kakšni so trendi zadnjih let in kakšne vsebine imajo poslušalci najraje.
Rezultati so del raziskave Mediana TGI, ki jo na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana izvajajo vsako leto na vzorcu več kot 4 000 prebivalcev Slovenije.
Zanimalo jih je, kako razširjeno je poslušanje podcastov med prebivalci Slovenije. Ugotovili smo, da podcaste posluša 42 % prebivalcev Slovenije. V povprečju jih poslušamo 6–krat na mesec. Povprečen tedenski čas poslušanja je dobra ura (66 minut).
Navade, povezane s poslušanjem podcastov, se razlikujejo glede na spol in starost. Podatki kažejo, da je nekoliko več poslušalk kot poslušalcev. Po drugi strani pa moški poslušajo podcaste pogosteje in tudi nekoliko dlje kot ženske. Najbolj zvesti poslušalci podcastov so pripadniki generacije Z. Podcaste v tej generaciji spremljata več kot 2/3. V povprečju jih poslušajo 6-krat mesečno in 74 minut na teden.
S starostjo zanimanje, pogostost in trajanje poslušanja upadata. A tudi pripadniki generacije BB (starost 61 do 75 let) podcaste poslušajo v povprečju 5-krat mesečno in 49 minut na teden.
Delež ljudi, ki poslušajo podcaste, močno narašča – v 2022 je podcaste poslušalo 30 % ljudi, v 2024 pa 42 % ljudi. Pogostost poslušanja ostaja konstantna. Nekoliko (3 min na leto) narašča trajanje poslušanja.
Najbolj priljubljene so teme s področja izobraževanja ter življenjskega sloga in zdravja. Podcaste s področja izobraževanja posluša 17 % ljudi, s področja življenjskega sloga in zdravja pa 15 %. Sledijo družba in kultura, novice in politika ter šport – tudi podcaste iz teh treh kategorij posluša več kot 10 % poslušalcev.