"Slovenija je zaradi socialistične preteklosti še danes ekonomsko šibkejša, kot bi lahko bila"

Izbrani nasveti

25. April 2025

"Če bi po letu 1990 obdržali socialistično orientacijo ekonomske politike, bi bili danes po BDP per capita primerljivi z Egiptom in Alžirijo," je v pogovoru za SBC magazin poudaril ekonomist dr. Rok Spruk.

Slovenija je na kritični točki, ko lahko njena gospodarska prihodnost zavije v dve smeri – bodisi v smer inovacijskega preboja bodisi v stagnacijo, ki bo spominjala na japonski ali celo italijanski scenarij.

"Po letu 2015, ko nas je k reformam prisilila Evropska komisija, smo postali bolj robustna in odporna ekonomija. A po letu 2022 je rast produktivnosti začela zelo nevarno upadati," opozarja dr. Rok Spruk. Raziskave kažejo, da imamo v Sloveniji še tri četrtletja časa, preden zdrsnemo v dolgotrajno stagnacijo.

"Če se produktivnost ne bo povečala, bomo sledili japonskemu scenariju počasnega in vztrajnega tehnološkega zaostajanja. V svetu umetne inteligence, podatkovnih znanosti in hitrih inovacij je dohitevanje tehnološkega vrha vedno težje," opozarja Spruk.

Še hujši bi bil italijanski scenarij. "Ko začnejo plače stagnirati, se družba hitro znajde v razrednem konfliktu – delodajalci proti sindikatom, kapital proti delu. To smo videli v Italiji, ki že desetletja ni doživela resnega gospodarskega preboja," pravi.

Da bi se Slovenija izognila desetletju stagnacije, je ključno, da država zmanjša prekomerno regulacijo, ki se je nakopičila v zadnjih desetih letih. "Če bi odpravili tri četrtine nepotrebnih regulacij, bi letna rast produktivnosti narasla za 1,5 odstotne točke," pojasnjuje Spruk.

Slovenski BDP na prebivalca brez socialistične dediščine 21 odstotkov višji

Spruk opozarja, da je Slovenija zaradi socialistične preteklosti še danes ekonomsko šibkejša, kot bi lahko bila. Njegova analiza kaže, da bi bil BDP na prebivalca brez socialistične dediščine 21 odstotkov višji, če pa bi leta 1990 nadaljevali po isti poti, bi bil danes kar 62 odstotkov nižji.

Z drugimi besedami, če bi Slovenija leta 1945 posvojila ekonomsko in politično liberalizacijo namesto socialističnega sistema, bi bila danes po BDP per capita izenačena s Francijo in Belgijo ter bi prehitela Izrael. Če bi po letu 1990 obdržali socialistično orientacijo ekonomske politike, bi bili danes po BDP per capita primerljivi z Egiptom in Alžirijo.

Kljub temu bi Slovenija lahko razvila izboljšano različico izraelskega modela, ki bi se osredotočila na manjša podjetja in zmanjšala vstopne stroške. Toda ključna ovira ostaja politična. "Ekosistem startupov pomeni decentralizacijo kapitala in neodvisnost, kar pa nekaterim ni v interesu," pojasnjuje Spruk.

Kaj vse je še povedal Spruk, preberite v zadnji izdaji magazina SBC, ki prinaša tudi številne druge navdihujoče poslovne zgodbe, strokovne intervjuje in uporabne nasvete. Magazin SBC je na voljo v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.