Podcast
•22. April 2025
Vse poti po smrti papeža Frančiška vodijo v Rim. Med tistimi kardinali, ki imajo volilno pravico, pa že tečejo pogovori o tem, kdo naj bo tisti, ki naj vodi cerkev in postane "rimski škof".
A kakšna je zapuščina papeža Frančiška? Bil je najbolj ljudski papež, nikoli ni izpustil nikogar, ki je bil povsem na robu družbe. Sprejemal je vse, pa naj bodo skrajni levičarji ali desničarji, govoril je z vsemi. In si prav zato nakopal tudi jezo, nerazumevanje, morda celo sovraštvo znotraj cerkve. In prav to, da je veliko in vedno bil pripravljen govoriti, je papeža približevalo množicam, v Vatikanu pa povzročalo sive lase, saj so morali ničkolikokrat pojasnjevati njegove besede.
Zdaj bodo v Vatikan romali vsi, tudi tisti politiki, ki papeževih naukov absolutno niso želeli slišati, kaj šele upoštevati. Kaj je ves čas govoril? Kako je živel? Zakaj je bil marsikje premalo odločen, tudi ko gre za patra Rupnika in konec koncev za večjo vlogo žensk v cerkvi?
O papežu Frančišku s tiskovnim predstavnikom slovenske škofovske konference Gabriel Kavčič in Alenom Salihovićem, novinarjem radia Ognjišče. Pravita, da se Frančišek verjetno zdaj smeje, saj je še ob smrti ponagajal, da se lahko mediji ukvarjajo z njegovo krsto. Mi smo se sicer z njegovim življenjem in zapuščino.