Trump 2.0 prinaša nova tveganja, pa tudi priložnosti

27. December 2024

Trump 2.0 prinaša nova tveganja, pa tudi priložnosti

Ameriški trgi so se na razglasitev ponovne zmage Donalda Trumpa odzvali z navdušenjem – skok delniških indeksov kaže na pričakovanja vlagateljev o gospodarski rasti pod Trumpovo administracijo. 

Evropa je pred nalogo, da na novo opredeli svojo vlogo v odnosih z ZDA. Ta proces bo od nas zahteval večjo enotnost, odpornost in prilagodljivost, kar bo ključno za ohranitev gospodarske stabilnosti in konkurenčnosti. Slovenija bo kot del EU morala biti pozorna na spremembe v svetovnem gospodarstvu, saj bodo vplivi Trumpove politike na globalni ravni kmalu dosegli slovensko politično in poslovno okolje. 

Ključno vprašanje, ki se zdaj poraja, je, kako bo Trumpova administracija vplivala na trgovinske odnose, energetske politike in globalne geopolitične napetosti ter kako se bo EU lahko prilagodila tej novi resničnosti. 

Kaj stoji za Trumpovim uspehom?

Trumpova zmaga ni le gospodarski preobrat, temveč tudi družbeni in politični signal o globoki razdeljenosti znotraj ZDA. Trumpu je uspelo mobilizirati veliko volilno bazo z retoriko, ki nagovarja zaskrbljene delavske sloje in ruralne skupnosti, ki čutijo posledice globalizacije in kulturnih sprememb. Njegova zmaga kaže na odpor do elit, politične korektnosti in globalističnih politik, kar se pogosto izraža v populističnih in nacionalističnih tokovih. Na politični ravni so volitve razkrile oslabljeno zaupanje v demokratične institucije ter vedno večjo polarizacijo med konservativci in liberalci. Socialno so volitve izpostavile naraščajoči razkol med bogatimi in revnimi, belimi in nebelimi ter podeželskimi in urbanimi prebivalci. 

Trump in evropski trgi: previdnost in negotovost

Medtem ko ameriški vlagatelji v Trumpovi vrnitvi vidijo priložnost za malodane neskončno gospodarsko rast, evropski trgi ne delijo tega navdušenja. Vlagatelji so v ZDA prepoznali možnost deregulacije in znižanja davkov, ki bi lahko pospešila gospodarsko rast. Skeptičen odziv evropskih borznih indeksov pa razkriva, da Evropa Trumpov politični slog ocenjuje kot preveč nepredvidljiv in potencialno destabilizirajoč za mednarodno gospodarstvo. Na tej točki se Evropi zastavlja vrsta gospodarskih in političnih izzivov – od energetske krize in počasne gospodarske rasti do neenotnosti glede migracijske politike in odzivov na podnebne spremembe. 

Evropska unija bo morala najti novo ravnovesje v svojem odnosu z ZDA, saj Trumpov povratek predstavlja tveganje za enotnost EU in ogroža občutljive gospodarske vezi med obema stranema Atlantika. Za Slovenijo bo ključno, da EU uspe ohraniti enotnost in prilagoditi svojo ekonomsko strategijo, da se bo odzvala na morebitno destabilizirajoče učinke Trumpove politike.

Za konec: spreminjajoče se globalno okolje

Trump predstavlja izredno preizkušnjo za evropsko in slovensko okolje. EU bo morala prevzeti proaktivno vlogo pri oblikovanju odgovorov na nove gospodarske in politične izzive. Slovenija se mora kot članica EU prilagoditi novim trgovinskim pravilom, okrepiti svojo vlogo na področju trajnostnih tehnologij in izkoristiti priložnosti za gospodarsko rast v novem kontekstu. Pri tem bo ključno, da slovenska podjetja razvijejo dolgoročne strategije, ki jim omogočajo prilagodljivost na vse bolj kompleksne in negotove pogoje v globalnem gospodarstvu.

AVTOR: dr. Peter Rožič, Univerza v Oxfordu

Celotno Rožičevo analizo preberite v zadnji izdaji magazina SBC, v katerem najdete tudi številne druge izjemne zgodbe. SBC magazin je na voljo v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si. 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.