Moraš res neprestano delati, če želiš biti uspešen? Poslovni psiholog Aleš Vičič pojasnjuje.

Izbrani nasveti

07. November 2024

Moraš res neprestano delati, če želiš biti uspešen? Poslovni psiholog Aleš Vičič pojasnjuje.

S poslovnim psihologom Alešem Vičičem smo v SBC magazinu raziskali, kako Slovenija – kljub svoji majhnosti – dosega vrhunske uspehe tako v športu kot v podjetništvu. Vičič s svojimi bogatimi izkušnjami pri delu s športniki in podjetniki poudarja pomen psiholoških dejavnikov, kot so obvladovanje stresa, postavljanje realnih ciljev ter zdravo ravnovesje med delom in počitkom.

"Glede na število prebivalcev smo neverjeten svetovni fenomen, saj obvladujemo raznolike športe na vrhunski ravni. Ni države s tako majhnim številom prebivalcev, ki bi bila v toliko športih blizu svetovnemu vrhu ali celo na njem," pravi Vičič.

"Šport in podjetništvo delujeta v zahtevnih okoljih"

Kaj so ključni nauki in lekcije, ki jih lahko iz športa prenesemo v podjetništvo? "Prva pomembna lekcija iz športa je, da je mogoče  iz malo narediti veliko. Kljub omejenim virom v primerjavi z večjimi narodi, kot so Rusi ali Francozi, slovenski trenerji in športniki dosegajo vrhunske rezultate. Šport in podjetništvo delujeta v zahtevnih okoljih, kjer visoka konkurenčnost narekuje zavedanje, da vedno obstaja nekdo, ki je lahko boljši. Zato je najprej treba razviti visoko ambicioznost in delavnost," odgovarja Vičič in dodaja:

"Ambicioznost vključuje jasno določitev zahtevnih ciljev in pripravljenost narediti vse za njihovo dosego, medtem ko delavnost pomeni vztrajanje, odrekanje in žrtvovanje na poti do ciljev. Slovensko podjetništvo že vsebuje ambicioznost in delavnost in to se vidi pri večini uspešnih podjetnikov. Te lekcije so dragocene tudi za tiste, ki si želijo biti uspešni, saj imamo že veliko dobrih zgledov, ki jih lahko posnemamo."

Podjetniki pogosto podcenjujejo pomen fizičnega in mentalnega počitka

Vičič meni, da podjetniki pogosto podcenjujejo pomen fizičnega in mentalnega počitka. Športniki kot fizični delavci po njegovih besedah lažje prepoznajo znake utrujenosti telesa, medtem ko je v podjetništvu manj očitno, kdaj je posameznik (mentalno!) preobremenjen.

To pogosto vodi do podcenjevanja pomena počitka in regeneracije: "Podjetniki se pogosto soočajo s pritiskom, da morajo biti ves čas aktivni in na preži, kar pa dolgoročno ni učinkovito. Iskanje prave mere "high-stres-performinga" in (psihološkega) "well-beinga" povečuje učinkovitost in zmanjšuje tveganje za izgorelost,saj omogoča posameznikom, da ohranijo visoko raven produktivnosti in kreativnosti." 

Pomanjkanje slovenskih izrazov na tem področju se Vičiču zdi "prav simptomatično v naši kulturi, ki je dolga leta poudarjala, da moraš neprestano delati, delati in delati, če želiš biti uspešen".

Kaj vse je še povedal Vičič, preberite v jesenski izdaji magazina SBC, v kateri najdete tudi številne druge izjemne zgodbe. SBC magazina je na voljo v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si. 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.