Člani
•28. November 2024
»Igor Akrapovič je z inovativnostjo, vizijo in odločnostjo naredil preboj na področju izpušnih sistemov za motocikle in avtomobile. Ob uporabi titanove zlitine in keramičnih kompozitov, razvoju kompleksne tehnologije, revolucionarnem oblikovanju ter osredotočenosti na kakovost in zmogljivost je s svojim podjetjem ustvaril globalno zgodbo o uspehu.
Podjetje Akrapovič prodaja izdelke pod lastno blagovno znamko v več kot 80 državah. Z uporabo njegovih izpušnih sistemov so tekmovalci osvojili že več kot 180 naslovov svetovnih prvakov na dveh in štirih kolesih.«
Besedam iz utemeljitve Puhove nagrade za življenjsko delo, ki jo je prejel Igor Akrapovič, lastnik globalno uspešnega podjetja Akrapovič ter podpredsednik in član upravnega odbora SBC - Kluba slovenskih podjetnikov, ni česa dodati. V SBC smo ponosni, da imamo v svojih vrstah podjetnika v najbolj žlahtnem pomenu besede.
Čestitamo!
Puhova nagrada za življenjsko delo je najvišje priznanje v Sloveniji, namenjeno posameznikom, ki so s svojimi izjemnimi dosežki na področju izumov, tehnoloških in netehnoloških razvojnih dosežkov ter uporabe znanstvenih izsledkov v praksi bistveno prispevali h gospodarskemu ali družbenemu razvoju države. Nagrado, poimenovana po slovenskem izumitelju in inovatorju Janezu Puhu, podeljujejo od leta 2018 dalje.
Puhova nagrada za življenjsko delo ne le priznava pretekle dosežke, temveč tudi spodbuja inovativnost in odličnost v znanosti ter tehnologiji, kar je ključno za nadaljnji gospodarski in družbeni razvoj Slovenije.
Državne nagrade za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke so danes podelili v Gallusovi dvorani v Cankarjevem domu. Skupno so podelili 15 nagrad oziroma priznanj. Poleg Igorja Akrapoviča sta nagradi za življenjsko delo prejela inženir kemijske tehnologije Željko Knez in razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek, oba Zoisovi. Poleg teh so podelili tudi priznanja ambasador znanosti za prispevek k prepoznavnosti Slovenije ter nagrade za vrhunske in pomembne dosežke.
Višina nagrad in priznanj je letos izenačena z višino najvišjih državnih priznanj za dosežke na področju umetnosti, Prešernovih nagrad. Dobitniki Zoisovih in Puhovih nagrad ter priznanja ambasador znanosti bodo prejeli po 30.000 evrov, dobitniki Zoisovih in Puhovih priznanj pa po 10.000 evrov.
Slovenija izjemne dosežke na področju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti nagrajuje že vse do leta 1997. O nagradah in priznanjih odloča odbor za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti, ki ga imenuje vlada izmed uveljavljenih raziskovalcev. Kandidate za člane odbora predlagajo Slovenska akademija znanosti in umetnosti, univerze in visokošolski zavodi, raziskovalni zavodi, gospodarske organizacije in posamezni raziskovalci.
Igor Akrapovič: Podjetnik dnevno drvi 300 na uro in se odloča, kam bo zavil
Zbrali smo nekaj odmevnih izjav Igorja Akrapoviča o prehojeni podjetniški poti.
Na svoje
»Leta 1989 sem se ob podpori žene odločil za lastno podjetniško pot. Začel sem s predelovalnico tekmovalnih motociklov in izdeloval izpušne sisteme. Zelo hitro smo razvili dobre rešitve, ki so pritegnile pozornost nemških tekmovalcev. Prvi pravi preboj je bil leta 1993, ko je bil nemški dirkač Johann Schmidt z motorjem na dirki daleč najhitrejši, prehiteval je tudi tovarniške tekmovalce. Kawasakijevi inženirji so zaprosili za testiranje našega izpuha in ugotovili, da je bistveno boljši od njihovega.«
Vedel sem, da mi bo uspelo
»Absolutno sem vedel, da mi bo uspelo. Sem človek, ki je obseden s perfekcijo. Tako je še danes, po 35 letih, in po tem me poznajo tudi sodelavci. Ko sem začenjal, so bili na evropskem trgu izpušni sistemi slabo razviti, narejeni so bili kot nekakšne vodovodne cevi, brez kakršnegakoli znanja. Edini konkurenčni izpuhi, ki so bili razmeroma dobri, so bili japonski in ameriški, a so imeli astronomske cene. Tisti izpuhi so stali deset tisoč nemških mark, moj izpuh, ki je bil boljši, pa je imel ceno 1500 ali dva tisoč nemških mark. Vedel sem, da nam bo uspelo, nisem pa si predstavljal, da bo magnituda takšna, ker niti nisem vedel, kako velik je trg. Akrapovič je danes še vedno majhen proizvajalec v primerjavi z nekaterimi, ki izdelujejo ogromne serije.«
Podjetnik se nikoli ne ustavi
»Podjetniki lahko imamo na svoji poti uspešne mejnike. Ampak nekaj nas žene, da ko dosežemo mejnik, nismo kaj dosti časa zadovoljni in že iščemo nove izzive, jaz pravim tudi težave. Vedno skušamo raziskati, kaj je za naslednjim hribom. Težav na poti je bilo bistveno več kot mejnikov in uspehov. Tudi takšnih kritičnih, ki smo jih za las rešili.«
Dolgih sedem let
»V podjetništvu šele po šestih, sedmih letih vidiš, ali ti je uspelo ali pa boš moral poskusiti kaj drugega. V tem času je treba ves denar vlagati nazaj v podjetje, kupovanje raznih dobrin odpade. Prizadevanja v teh letih so lahko včasih celo malo nečloveška, a brez tega ni uspeha. V podjetništvo je treba dati sebe in še več. Ko ti uspe in prideš do vrha, pa je tam težko ostati, saj te skušajo drugi spodnesti ali pa sam narediš napake, ki te drago stanejo.«
Na vrhu je mraz
»Priti na vrh ali ostati na vrhu – kaj je težje? Ostati. Na Mount Everestu je neprijetno, mraz je in piha. V našem poslu ne smeš nikoli popustiti. Naši produkti morajo biti popolni in pri iskanju perfekcije sem nepopustljiv. Če bi morali pri določenem produktu narediti prevelik kompromis, ga raje ne izdelujemo.« Foto: Barbara Reya