Izbrani nasveti
•15. Oktober 2024
Za napovedano odpuščanje v podjetju Mahle ni krivo slovensko gospodarsko okolje, temveč razmere v evropski avtomobilski industriji, je po sestanku z upravo podjetja in sindikati povedal gospodarski minister Matjaž Han. A kot je v šestih ključnih točkah pojasnil eden od slovenskih podjetnikov, ki posluje v Republiki Srbski, kamor Mahle seli proizvodnjo, obstajajo med slovenskim in tamkajšnjim poslovnim okoljem bistvene razlike.
V nemškem Mahleju so v četrtek napovedali, da nameravajo v Šempetru pri Gorici prihodnje leto v sklopu "optimizacije organizacijske strukture" s ciljem večje učinkovitosti ukiniti 340 delovnih mest. Ob tem bodo zaradi selitve dela proizvodnje (alternatorjev in e-kompresorjev) v Bosno in Hercegovino, kjer že imajo svoje tovarne v Republiki Srbski, ter na Madžarsko ukinili še dodatnih 270 delovnih mest.
Kot je v izjavi za medije na sedežu podjetja v Šempetru pri Gorici dejal minister za gospodarstvo, je od uprave želel pojasnilo, kaj konkretno v slovenskem gospodarskem okolju je krivo za napovedana odpuščanja. Iz gospodarstva je namreč slišati opozorila, da bo za pričakovana odpuščanja podjetij kriva tudi nespodbudna gospodarska politika vlade.
"Odgovora ni bilo," je povedal. Težave so namreč posledica zaostrenih razmer na celotnem evropskem avtomobilskem trgu, ki se sooča s posledicami pomanjkanja naročil in prepočasnega prilagajanja elektrifikaciji, je poudaril. Z razmerami bo zdaj seznanil vlado. Kot je dejal, namerava z ekipo v 20 dneh ugotoviti, kako lahko ukrepa država.
Kot nam je v zvezi s poslovnim okoljem v Republiki Srbski, kjer posluje tudi Mahle, pojasnil eden od slovenskih poslovnežev, ki prav tako posluje v tem delu Bosne in Hercegovine, je ministru Hanu pred dnevi jasno povedal, da se je za poslovanje v tej regiji ob hrvaški meji, ki je od Slovenije oddaljena okoli dve in pol ure vožnje, odločil, ker je:
- delovne sile tam dovolj,
- strošek na zaposlenega bruto bruto 1.200 evrov, v Sloveniji pa preko 2.000 evrov,
- cena zemljišč pri nas 150 evrov na kvadratni meter ali še več, tam pa so jo v popolnoma opremljeni coni dobili za tri evre na kvadratni meter,
- gradbeno dovoljenje dobil v šestih dneh, v Sloveniji pa je rok za njegovo izdajo okoli šest mesecev,
- sama gradnja cenejša kot pri nas,
- davek od dohodkov pravnih oseb tam 10, v Sloveniji 22 odstotkov.