Kako je podjetje Skaza izvedlo prehod v ekonomijo prihodnosti 

Člani

18. September 2024

Kako je podjetje Skaza izvedlo prehod v ekonomijo prihodnosti 

Podjetje Skaza poslovni uspeh gradi na močnih strateških povezavah, razvoju blagovnih znamk, inovativnih ekipah in učinkoviti digitalizaciji. Naštevajo, katerih devet avtomatizacij jim pomaga dosegati vrhunske poslovne rezultate.

Prehod v zeleno ekonomijo prihodnosti, podprt z digitalizacijo in umetno inteligenco, predstavlja temeljito geostrateško premešanje globalnih kart. Zahodni svet, zlasti Evropska unija, se sooča z vedno večjim zaostankom za Kitajsko, ki ji na tej poti hitro sledi tudi Indija. Če želijo ohraniti stik z najboljšimi, morajo podjetja nenehno vlagati v inovacije in razvoj. Kako je preobrazba v ekonomijo prihodnosti uspela vrhunskemu podjetju Skaza, sta na dogodku podjetja predstavila Tanja Skaza, solastnica Skaze in direktorica Inštituta Skaza, ter Niko Medved, pomočnik direktorja Skaze.

Kmalu četrtinski delež reciklatov

Pri preobrazbi so ključne strateške povezave, tehnološki napredek, gradnja močnih blagovnih znamk in inovativnih ekip ter implementacija učinkovite digitalizacije. Skaza ima v portfelju več kot 1200 različic izdelkov, letno jih skupaj s polizdelki izdelajo 109 milijonov, letošnja rast EBITDA bo predvidoma 30-odstotna, rast dodane vrednosti na zaposlenega pa 23-odstotna. Skaza je s svojimi izdelki prisotna na 56 trgih, med njihovimi kupci so multinacionalke Ikea, Landis+Gyr, Jabil, Celestica, ABB, Schenider Electrics, Steelcase, Invacare in drugi. Za elektro in pohištveno industrijo ter lastno blagovno znamko na leto izdelajo 37 milijonov končnih izdelkov, delež recikliranih materialov bodo povečali na 23 odstotkov. 

Skaza se osredotoča na krepitev lastne blagovne znamke, kar se odraža v prihodkih in zmanjševanju ogljičnega odtisa. Vsak dodaten milijon evro prodaje zmanjša njihov odtis za 190 ton ekvivalentov CO2. Vsaka tona materiala, uporabljena v izdelkih lastne blagovne znamke, pa zmanjša ogljični odtis podjetja za dodatnih 1,08 tone CO2 ekvivalentov.

Skoraj pol milijona izdelkov dnenvo

Dogodek, na katerem so bili poleg Tanje Skaze in ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana med razpravljalci tudi Sabina Sobočan (Varis Lendava), Nuša Pavlinjek Slavinec (Roto) Tomaž Berginc (ETI), Polona Zrimec (Elan), Alenka Potočnik Anžič (Hisense Europe), Iztok Seljak (Hidria) in Peter Dermol (Mestna občina Velenje), je vključevala tudi ogled Skazine proizvodnje, kjer so finalisti izbora za Tovarno leta 2024 povedali, da na dan v treh izmenah izdelujejo 150.000 kosov končnih izdelkov, skupaj z polizdelki pa 450.000. 

V podjetju so v okviru razvoja Skaza 5.0 implementirali številne avtomatizacije, ki prispevajo k učinkovitosti in kakovosti:

1. Automatizirane linije in ročna delovna mesta: Skaza uporablja 18 avtomatiziranih sestavnih in pakirnih linij ter 22 samostojnih ročnih delovnih mest. Te linije omogočajo hitro in natančno sestavljanje ter pakiranje izdelkov.
2. Robotizirane linije: V pohištveni industriji so uvedli robotizirano linijo, kjer robotske roke zlagajo komplete nogic za kuhinjske elemente. 
3. Avtonomno robotsko vozilo AGV prevozi do 450 palet končnih izdelkov na dan.
4. Avtomatizirano povijanje in povezovanje palet: Proces ovijanja palet je avtomatiziran, kar je zmanjšalo čas obdelave s pet minut na eno minuto ter prihranilo 200 ur ročnega dela mesečno.
5. Kolaborativni roboti: Dva kolaborativna robota so odpravila potrebo po ročnem prestavljanju več kot 3.000 kosov izdelkov na izmeno. Skaza uporablja tudi več kot 30 industrijskih robotov za različne naloge.
6. Strojni vid z umetno inteligenco: V kontrolnem procesu kakovosti so uvedli strojni vid, podprt z umetno inteligenco (UI). Ta sistem preverja napake na ohišjih pametnih števcev in omogoča sledenje proizvodnim procesom preko QR kod.
7. Digitalni dvojček proizvodnje: Digitalni dvojček omogoča simulacijo proizvodnje, kar pripomore k optimizaciji procesov, zmanjšanju stroškov in povečanju konkurenčnosti. To vključuje tudi načrtovanje selitev strojev in reorganizacijo proizvodnih celic.
8. Energetski menedžment: Sistem EMS je optimiziral porabo energije, kar je zmanjšalo stroške za petino. Uvedba merilnikov energije omogoča natančnejše upravljanje z energijo in obvladovanje električnih špic moči.
9. Finančni učinki digitalizacije: Vlaganja v digitalizacijo in industrijo 4.0 so prinesla skoraj 30-odstotno rast EBIDTA, 23-odstotno rast dodane vrednosti na zaposlenega ter zmanjšanje ogljičnega odtisa za 15,5 %.
Strateški cilj Skaze je v obdobju 2024-2026 s prihodki preseči mejo 50 milijonov evrov, do leta 2030 pa jih povečati na več kot 65 milijonov evrov. 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.