Aleksander Bastl: Slovenija je zelo daleč od tega, da bi bila druga Švica

Izbrani nasveti

01. September 2024

Aleksander Bastl: Slovenija je zelo daleč od tega, da bi bila druga Švica

Aleksander Bastl kot direktor podjetja Bass d.o.o. že več kot tri desetletja sledi viziji, da tehnologija ni le orodje, temveč priložnost za izboljšanje poslovnih procesov in družbe kot celote. Pripoveduje svojo osebno filozofijo podjetništva, ki temelji na vztrajnosti, nenehnem učenju in razumevanju, da je uspeh tek na dolge proge. Bastl je od letošnje jeseni tudi namestnik predsednika SBC Joca Pečečnika.

"Čeprav smo nekoč govorili, da bomo druga Švica, smo od tega zelo daleč. Strategije države se stalno spreminjajo, zakonodaja in pravila pa so vse bolj kompleksni. Na primer, pri plačah se spremembe dogajajo skoraj vsak mesec. V našem podjetju smo morali v zadnjih letih podvojiti ekipo, ki skrbi za stranke, povezane s plačami, in še vedno komaj sledimo. Pravila, kot so evidence delovnega časa ali pravica do odklopa, pogosto ne prinesejo pravih rezultatov in so sama sebi namen," je v intervjuju za SBC magazin povedal Bastl in dodal:

"Poleg tega imam občutek, da trenutna oblast želi enakost v revščini, kar zavira podjetniško iniciativo. Vsak poskus preseganja povprečja naleti na zavist in blokade."

Evropa je trenutno po njegovih besedah med dvema strategijama – nemškim zelenim prehodom s poudarkom na solarni in vetrni energiji ter francosko usmeritvijo v jedrsko energijo: "Dogajanje zdaj jasno kaže, katera smer je bila pravilnejša. Nemčija je v globoki krizi, kar močno vpliva tudi na nas, saj njen gospodarski padec pomeni težave za celotno Evropo. Bojim se, da posledice te krize ne bodo zgolj kratkoročne."

Kot pravi, Evropa sprejema regulative, kot je akt AI, in ima stroge predpise, kot je GDPR, kar ščiti državljane, vendar hkrati močno omejuje svobodno podjetniško pobudo. "To nas pri razvoju postavlja v zaostanek za ZDA in Kitajsko, ki nas ne le prehitevata, ampak nas puščata daleč zadaj. Če bi zdaj želeli zmanjšati ta zaostanek, bi potrebovali vsaj deset ali petnajst let intenzivnega dela," je izpostavil.

Kaj vse je v intervjuju še povedal Bastl, preberite v zadnji izdaji magazina SBC, v katerem najdete tudi številne druge izjemne zgodbe. SBC magazin je na voljo v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si. 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.