Izbrani nasveti
•20. Avgust 2024
Podjetja zaradi dviga stroška dela za napotene delavce že celo leto sporočajo, da dejavnost selijo v tujino, predvsem na Hrvaško, kjer naj bi bil strošek dela pri enaki neto plači nižji za 30 odstotkov, poroča Forbes Slovenija. Minister za delo Luka Mesec bi zato ukrepal zoper našo južno sosedo.
Z letošnjim letom je prenehala veljati določba zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je omogočala, da je bil za napotene delavce dodatek za delo v tujini razbremenjen plačila prispevkov.
Od tega leta dalje torej delodajalci v zasebnem sektorju plačujejo tako prispevke kot dohodnino za celotno bruto plačo, pri čemer delodajalci v javnem sektorju dohodnine za dodatek v tujini ne plačujejo). To je delodajalcem, ki zaposlene pošiljajo v tujino, močno dvignilo strošek dela.
Podjetja zato že celo leto sporočajo, da najbolj prizadeti dejavnost selijo v tujino, predvsem na Hrvaško, kjer naj bi bil strošek dela pri enaki neto plači nižji za 30 odstotkov, poroča Forbes Slovenija.
Medtem ko delodajalci rešitev vidijo v dohodninskih olajšavah po vzoru Avstrije ali v davčnih bremen prostem terenskemu dodatku po vzoru Hrvaške, minister za delo Luka Mesec raje predlaga postopke zoper Hrvaško.
Mesec je namreč za STA dejal, da je Slovenija zakonodajo spremenila tudi zato, da se je izognila postopku pred Sodiščem EU zaradi izkrivljanja konkurence na notranjem trgu in nedovoljene državne pomoči podjetjem, ki napotujejo delavce v tujino. Postopek je terjala Avstrija.
Ker se slovenska podjetja selijo na Hrvaško, kjer ravnajo tako, kot je pred spremembami zakonodaje ravnala Slovenija, Mesec predlaga, da Slovenija proti Hrvaški uporabi enaka pravna sredstva, kot jih je Avstrija proti Sloveniji.
“Tudi Hrvati kršijo skupna pravila na trgu in ne vem, zakaj to kot država dopuščamo. Na ta način se bomo tudi mi razbremenili dampinške in nelojalne konkurence s strani hrvaških podjetij in njihovih napotenih delavcev,” je navedel.