Izbrani nasveti
•19. Avgust 2024
Iz nemškega gospodarstva prihajajo tri novice, in prav vse tri so negativne.
Nemška proizvodna podjetja so junija že šesti mesec zapored dobila manj naročil, kar je še en znak šibkega stanja največjega evropskega gospodarstva. Zmanjšala so se predvsem naročila v najpomembnejših gospodarskih panogah Nemčije.
Vrednost industrijskih naročil je bila junija za 0,2 odstotka manjša kot maja, na letni ravni pa je bil padec 6,2-odstoten, so danes sporočili iz nemškega zveznega statističnega urada.
Upad naročil je bilo opaziti predvsem v proizvodnji velikih strojev ter avtomobilov, in sicer za 0,9 odstotka oziroma 0,7 odstotka na mesečni ravni. Za avtomobilsko industrijo, največjo nemško gospodarsko panogo, je bil to že 17. zaporedni mesečni padec vrednosti naročil.
Vrednost naročil domačih kupcev se je junija prvič po februarju povečala za 0,6 odstotka. Naročila iz tujine pa so upadla za 0,7 odstotka.
Razpoloženje v nemški trgovini se je julija opazno poslabšalo. Indeks nemškega inštituta za gospodarske raziskave Ifo se je znižal na minus 25,4 točke, potem ko je bil junija pri minus 19,5 točke. Nemški trgovci so glede ocene trenutnega poslovnega položaja precej zadržani, njihova pričakovanja za naslednjih nekaj mesecev pa so se spet poslabšala.
"Verjetnost, da bi v drugi polovici leta prišlo do znatne rasti prodaje v trgovini na drobno, postaja vse manj verjetna," je v sporočilu za javnost zapisal analitik pri münchenskemu inštitutu Patrick Höppner.
O neugodnem razvoju poslovanja so inštitutu Ifo poročali nemški trgovci na drobno s kolesi, elektrotehniko in elektronskimi gospodinjskimi aparati ter drogerije. Manj zadovoljni so bili z julijsko prodajo tudi trgovci z živili in avtomobili. Kot še posebej zaostren so svoj položaj ocenili prodajalci koles, oblačil, pohištva in stanovanjske opreme.
Za drugo četrtletje leta 2024 je 54,1 odstotka trgovcev na drobno poročalo o preskromnem povpraševanju. V trgovine 46,2 odstotka trgovcev je prišlo premalo kupcev. O težavah s financiranjem je poročalo 6,1 odstotka trgovcev.
Ob tem skoraj tretjina nemških trgovcev čuti pomanjkanje kvalificiranih delavcev. "Kvalificiranih delavcev primanjkuje, čeprav trgovci na drobno trenutno načrtujejo splošno zmanjšanje potreb po zaposlenih," je dejal Höppner.
Nemška zunanja trgovina je na polovici leta 2024 zaostajala za rezultati iz prejšnjega leta. Po podatkih zveznega statističnega urada iz Wiesbadna sta se v prvih šestih mesecih letos zmanjšala tako izvoz kot uvoz. Do zatišja v izvozu je prišlo zlasti v velikih gospodarskih panogah.
Medtem ko je bil izvoz nemškega blaga v prvih šestih mesecih letos z 801,7 milijarde evrov za 1,6 odstotka nižji od predlanskega, se je uvoz zmanjšal za 6,2 odstotka na 662,8 milijarde evrov. S tem se je zunanjetrgovinski presežek povečal za 28,7 odstotka na 138,8 milijarde evrov.
Izvoz se je zmanjšal predvsem v velikih gospodarskih panogah. Vrednost izvoženih avtomobilov in avtomobilskih delov se je v letu dni zmanjšala za 2,4 odstotka, strojev pa za 4,4 odstotka. Podoben padec beležijo tudi kemični izdelki.
Najpomembnejši kupec nemškega blaga ostajajo ZDA, sledita Francija in Nizozemska. Na strani uvoza je najpomembnejša država Kitajska, ki je v trgovanju z Nemčijo v prvem polletju ustvarila 25,3 milijarde evrov presežka.