Česa Slovenci ne razumemo o Švici, pa bi morali?

Izbrani nasveti

05. Avgust 2024

Česa Slovenci ne razumemo o Švici, pa bi morali?

V Švici družbo in institucije gradijo od spodaj navzgor. Spoštovanje institucij dosegajo z neizprosnostjo, ko gre za kršitve pravil, ki veljajo za vse enako. Politična funkcija je v Švici čast, ki je ne smeš oblatiti, zato politikom ne pade na pamet, da bi zakockali zaupanje ljudi. Če pa ga, bodo za to hitro prevzeli odgovornost, je za poletno izdajo magazina SBC povedal Miran Ališič, odličen poznavalec švicarskega načina življenja, poslovanja in razmišljanja, ki v Zürichu posluje zadnjih 15 let.

"Menim, da Švicarji niso pretirano angažirani, temveč se dela lotevajo pametno. Naj ponazorim s primerom: Slovenec želi svoje delo opraviti čim prej, potem pa ima rad svoj mir, da se lahko ukvarja s čim drugim. Švicar si bo delo zelo pametno razporedil v tistih devet ur in pol, ki jih mora oddelati. Ves čas bo dajal občutek, da nekaj dela, čeprav bo njegov delovni ritem precej počasnejši od Slovenčevega," je o delovni mentaliteti Švicarjev povedal Ališič in dodal:

"Tukaj je na mestu švicarski pregovor: 'Nicht pressieren' (v prevodu 'brez pritiskov'). Ljudje v Švici ne marajo stresa. Zato je tudi vse načrtovano, zato so referendumski datumi vnaprej določeni tam nekje do leta 2040. Anekdota številka dve: Za Švicarja je šok, da ga pokličeš in vprašaš, ali bi šel na kavo. Tega spontanega druženja, ki ga v Sloveniji čez dan vidimo kar precej, tam ni. Za druženje se lahko dogovoriš, ampak tako, da srečanje načrtuješ več tednov ali mesecev vnaprej."

"V javnem registru hitro dobiš črno piko"

O Švicarjih je še dejal: "So zelo natančni, zelo korektni. Pri njih mi je všeč, kar pri nas v Sloveniji pogrešam: to je zaupanje. V osnovi si v Švici vsi zelo zaupamo in tudi pazimo, da ne porušimo tega zaupanja. Imajo pa tudi zelo učinkovite interesne metode, s katerimi vzdržujejo to zaupanje. Kakšen manjši spodrsljaj ti še odpustijo, a če kot podjetnik nisi vsega uredil v razmerju do kantona, socialnih in davčnih institucij, tega sistem ne dopušča. V javnem registru hitro dobiš črno piko, in ko to drugi vidijo, ti ne zaupajo več."

Zaupanje v institucije je v Švici po njegovih besedah blizu popolnosti: "Zgrajeno je na tem, kar v Sloveniji najbolj pogrešam. Namreč, človek, ki mu zaupajo kakršnokoli javno delo, zelo pazi, da tega zaupanja ne poruši. Javna funkcija je izkazana čast, ki je nikakor ne smeš oblatiti. Spremlja jo zavedanje, da je to tvoja odgovornost in nikakršen privilegij."

Kaj vse je še povedal Ališič, si preberite v poletni izdaji magazina SBC, ki prinaša tudi številne druge navdihujoče poslovne zgodbe, uporabne nasvete in sveže branje o navtiki, umetnosti, vinu, modi in kakovostnem preživljanju prostega časa. Magazin SBC je na voljo tudi v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.