Izbrani nasveti
•03. Julij 2024
Pred nekaj dnevi se je v Parizu zaključil vodilni svetovni sejem s področja varnosti in obrambe EUROSATORY 2024, na katerem se je svetovni javnosti predstavljalo tudi 15 slovenskih podjetij in institucij. Ti letošnjo udeležbo ocenjujejo kot zelo uspešno in povsem nad pričakovanji, saj so poželi veliko zanimanja med obiskovalci, pridobili obetavne poslovne kontakte, nekateri pa tudi konkretna povpraševanja, so sporočili iz agencije Spirit.
Sejem Eurosatory je namenjen predstavitvi izdelkov in tehnoloških rešitev s področja varnosti in obrambe ter velja za vodilnega na svojem področju v svetu. Letos se je na sejmu predstavilo več kot 2000 razstavljavcev iz 63 držav, obiskalo pa ga je več kot 70.000 poslovnih obiskovalcev iz 151 držav.
Obiskalo ga je tudi več kot 250 uradnih delegacij, izvedenih pa je bilo tudi več kot 100 konferenc, delavnic in strokovnih srečanj na različne tematike. Sejem je izstopal predvsem po modernosti in učinkovitosti celovitih projektnih rešitev ter unikatnosti opreme na sistemih orožja ter po številu obiskovalcev, ki je bilo letos ponovno rekordno.
Sejem Eurosatory 2024 je z vodilno temo "Ustvarjanje odgovorne obrambe in varnosti za jutrišnji svet" združil svetovno varnostno in obrambno industrijo okoli obsežnega nabora opreme in rešitev za reševanje vseh vrst kriz, od konfliktov visoke intenzivnosti do humanitarnih in okoljskih katastrof, značilnih za naše stoletje.
Med predstavljenimi tehnologijami in temami je na sejmu izstopala umetna inteligenca (AI), ki se po mnenju organizatorjev izkazuje kot glavni katalizator inovacij na področju obrambe in varnosti. Sejem je odseval novo dobo, v katero vstopamo in jo zaznamuje pojav novih oblik konfliktov in hibridnih groženj, ki prinašajo globoke preobrazbe. Predstavljeni materiali, oprema in rešitve so odražali prilagajanje in novo strukturiranje obrambnih in varnostnih sistemov prihodnosti.
Dogodek je mednarodno osvetlil tudi glavne izzive in vprašanja, s katerimi se bo soočilo krizno upravljanje področja varnosti in obrambe v prihodnosti: predvidevanje, preprečevanje, usklajevanje, financiranje in tehnološka orodja. Naslednji sejem Eurosatory bo v Parizu ponovno potekal med 15. in 19. junijem 2026.
SPIRIT Slovenija skupinske predstavitve na tem sejmu na pobudo slovenskih podjetij redno izvaja že od leta 2010. Na slovenskem razstavnem prostoru velikosti 243 m2 se je tokrat pod okriljem agencije predstavilo 15 slovenskih podjetij in institucij, in sicer Arex, Armas, C-Astral, DAT-CON, EM.Tronic, Guardiaris, MIL Sistemika, Prevent&Deloza, StriX eMotors, Stubelj, Timtec Defense, Trival Antene, Valhalla Turrets ter Grozd obrambne industrije in Ministrstvo za obrambo.
Slovenska obrambna industrija je majhna, nišno specializirana in tehnološko zelo razvita ter proizvaja izjemno kakovostne izdelke. Tovrstni dogodki so zanje izjemnega pomena, saj med sabo povezujejo države, strokovnjake v industriji in člane svetovne obrambne in varstvene dobavne verige. Na njih si razstavljavci izmenjujejo znanja ter se pobliže spoznavajo z najnovejšimi inovacijami in trendi.
Letošnji sejem je bil po oceni slovenskih razstavljavcev odlična priložnost, da se je slovenska obrambna industrija s svojimi izdelki in tehnološkimi rešitvami predstavila ne zgolj kot del dobaviteljskih verig, temveč tudi kot proizvajalka končnih izdelkov, pojasnjujejo v agenciji Spirit.
Udeležbo ocenjujejo kot zelo uspešno in povsem nad pričakovanji, saj so poželi veliko zanimanja med obiskovalci, pridobili obetavne poslovne kontakte, nekateri pa tudi konkretna povpraševanja. Zaznali so tudi veliko zanimanja za nakup opreme in izdelkov ter sodelovanje s slovenskimi podjetji na različnih področjih.