Člani
•17. Julij 2024
Skaza utira pot vgradnji recikliranega polipropilena v visoko zahtevne izdelke z evropskim projektom INCREACE.
Polipropilen (PP) je visokotonažna plastika, ki se uporablja za različne plastične izdelke, proizvedene z brizganjem. Ima številne privlačne lastnosti, kot so visoka žilavost, nizka absorpcija vlage, dobra kemična odpornost, stroškovna učinkovitost in dobre predelovalne lastnosti.
Vendar pa je zaradi visokih skrčkov zelo zahteven material za izdelavo izdelkov z visokimi dimenzijskimi tolerancami. Ta izziv je še bolj izrazit pri predelavi PP na osnovi popotrošniške reciklirane plastike (PCR), ki lahko vsebuje mešanico različnih poliolefinov in polnil, kar vodi v nepredvidljivo kristalizacijo in s tem povezano zvijanje izdelkov.
Skaza se s tem izzivom spopada v projektu Increace (https://increace-project.eu/), financiranem iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Horizon Europe. Projekt Increace želi z inovativnimi in interdisciplinarnimi rešitvami povečati uporabo reciklirane plastike v različnih izdelkih. Projektni konzorcij sestavlja 18 evropskih partnerjev, vključno z industrijo in raziskovalnimi institucijami.
Izdelek, ki ga obravnavajo v projektu, je kompostnik lastne blagovne znamke Skaza Bokashi Organko. Izdelan je iz relativno visokega deleža recikliranega PP. Vendar pa se nekateri njegovi sestavni deli zaradi visokih tehničnih zahtev še vedno izdelujejo iz plastike na fosilni osnovi.
En primer komponente, ki se izdeluje iz fosilno osnovanega polimera je pipica za odtekanje fermentacijske tekočine, saj ima zelo stroge dimenzijske tolerance, ki so potrebne za preprečevanje puščanja. V okviru projekta Increace želijo nadomestiti trenutno uporabljeno plastiko na fosilni osnovi z bolj trajnostnim materialom, in sicer PCR PP. Ta cilj bodo dosegli s tesnim sodelovanjem več deležnikov v vrednostni verigi, ki bodo uvajali inovativne rešitve na področju recikliranja in predelave plastike.
Z zamenjavo plastike na fosilni osnovi za PCR PP bodo Bokashi kompostniku zmanjšali okoljski odtis, saj bodo proizvodni procesi materiala, kot tudi izdelka, bolj energijsko in emisijsko učinkoviti, kompostnik pa se bo dal ob koncu življenjske dobe bolje reciklirati.
Poleg tega bo novo znanje, pridobljeno pri delu na tem izzivu ob tesnem sodelovanju z vodilnimi evropskimi institucijami na področju recikliranja in predelave plastike, Skazi omogočilo, da se bo v prihodnje lotila še zahtevnejših projektov implementacije recikliranih materialov v aplikacije z visoko dodano vrednostjo.