Odmevne besede psihiatra Željka Ćurića: Učili so me, da delam, dokler me ne pobere

Izbrani nasveti

08. Julij 2024

Odmevne besede psihiatra Željka Ćurića: Učili so me, da delam, dokler me ne pobere

"Imate ljudi, ki se stalno razdajajo in potem se navadno od njih poslovimo, ko so stari 52 let. Na Žalah takrat povedo, da jih bomo zelo pogrešali. Da so ogromno doprinesli k podjetju. Ampak ostali so brez samih sebe," je v intervjuju za poletno izdajo magazina SBC opozoril psihiater Željko Ćurić.

Ena pomembnejših dilem vsakega podjetnika je vprašanje, kako obilico dela in obveznosti usklajevati z zasebnim in družinskim življenjem. Posebej poletje je čas, ko se tehtnica prevesi nekoliko bolj proti času za oddih in bližnje. A tudi takrat se je marsikomu težko povsem odklopiti.

Zakaj je ta čas tako zelo pomemben za posameznika, pa tudi za podjetje, zakaj se je treba odreči perfekcionizmu in si prizadevati za pametno delo, ne le pridnost in garanje, slikovito in s primeri pojasni psihiater Željko Ćurić, ki ima dolgoletne izkušnje dela s podjetniki.

Prvi zdravnik, ki je v zgodovini dubrovniške bolnišnice dal odpoved

Čurić je dejal, da so ga učili, da mora delati, dokler ga ne pobere. Spomni se, da je lahko delal 45 zaporednih dni in nihče ni dejal, da je s tem kaj narobe. A nato se je odločil za spremembo.

"Jaz sem bil prvi zdravnik, ki je v zgodovini dubrovniške bolnišnice dal odpoved. O tem se je v mestu govorilo kot o škandalu. Moj oče je bil takrat direktor bolnišnice in je bil zgrožen, kaj se dogaja z mladim doktorjem, kako ne razume, da je treba delati vsak dan 16 ur. Rekel sem, da razumem, ampak ne sprejmem. Imate torej ljudi, ki so kot jaz mislili s svojo glavo in imajo trenutno dovolj energije in časa za umirjeno pot proti starosti. Oni kaj preberejo, gredo kam skupaj, se družijo, izvajajo jogo, se ukvarjajo z nutricionistiko."

Kot je dejal, jih nekateri zato obtožujejo narcisoidnosti: "Ampak tu je pomembno, da ne mešamo narcisoidnosti in zdravega egocentrizma. Narcisoidnost temelji na sociopatiji, jaz pa sem zelo empatična oseba. Sem pa s časom postal dovolj egocentričen, da trenutno ne jemljem niti enega zdravila. To so ostanki tega, kako sem ravnal s sabo v preteklosti – da sem se dobival s prijatelji, smo imeli družinska srečanja, ukvarjal sem se s športom."

Ključna motivacija družina, intima, pripadnost, najožji krog prijateljev

"Če mi rečete, da bom ostal brez družine, bom takoj zapustil delo. Mene delo zanima samo v primeru, da zvečer, ko se vrnem domov, vidim svojo drago, srečam otroke, vnuke ... Meni so ključna motivacija družina, intima, pripadnost, najožji krog prijateljev. Brez tega ne bi mogel delovati, kot delujem," je izpostavil.

Kaj vse je še povedal Ćurić, si preberite v poletni izdaji magazina SBC, ki prinaša tudi številne druge navdihujoče poslovne zgodbe, uporabne nasvete in sveže branje o navtiki, umetnosti, vinu, modi in kakovostnem preživljanju prostega časa. Magazin SBC je na voljo tudi v prosti prodaji na vseh bolje založenih prodajnih mestih. Za izvod nam lahko pišete tudi na: marketing@sbc.si.
Foto: Barbara Reya

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.