Skokovita rast blagovne menjave. Kje se skriva razlog?

Izbrani nasveti

04. Junij 2024

Skokovita rast blagovne menjave. Kje se skriva razlog?

Vrednost blagovne menjave je aprila medletno skokovito narasla. Izvoz je bil vrednostno za 48,8 odstotka večji kot aprila lani, uvoz pa za 33,8 odstotka. Menjava je močno narasla pri trgovanju z nečlanicami EU, in sicer predvsem zaradi visoke rasti vrednosti poslov oplemenitenja v trgovini s Švico, je objavil statistični urad.

Aprila so tako slovenska podjetja izvozila za 5,85 milijarde evrov blaga, od tega 2,68 milijarde evrov v članice EU, 3,17 milijarde evrov pa v tretje države. Izvoz v članice unije je bil medletno večji za 9,1 odstotka, izvoz v nečlanice EU pa kar za 114,7 odstotka.

Razlog za izjemno rast s tretjimi državami je po pojasnilih statističnega urada visoka rast vrednosti poslov oplemenitenja, ki obsegajo spreminjanje, izdelavo, sestavljanje, izboljšavo in prenovo uvoženega blaga s ciljem, da se proizvede nov ali resnično izboljšan izdelek. Ti posli so še posebej poudarjeni v farmacevtski industriji in v trgovini s Švico, od koder prihajata največja tuja vlagatelja v farmacevtsko panogo, Novartis in Sandoz.

Brez teh poslov bi bil izvoz v nečlanice EU višji za 9,5 odstotka, dosegel pa bi 860 milijonov evrov.

Navzgor tudi vrednost izvoza v članice EU

Je bila pa tudi vrednost izvoza v članice EU po navedbah statističnega urada višja od vseh dosedanjih aprilskih vrednosti izvoza v to skupino držav.

Uvoz blaga v Sloveniji se je medtem aprila ustavil pri 5,70 milijarde evrov, od tega so slovenska podjetja iz članic EU uvozila 2,80 milijarde evrov, iz nečlanic EU pa 2,90 milijarde evrov. Uvoz iz članic EU je bil vrednostno za 11,7 odstotka večji kot aprila lani, iz tretjih držav pa za 65,4 odstotka.

Tudi v tem primeru so močno vlogo odigrali posli oplemenitenja. Brez njih bi bil uvoz iz nečlanic EU s 783,2 milijona evrov medletno višji za 3,5 odstotka.

Pokritost uvoza z izvozom je bila aprila 102,6-odstotna. Presežek pri blagovni menjavi s tujino je znašal 150 milijonov evrov. Aprilski presežek je bil prvi v tem letu in je predvsem posledica omenjene visoke vrednosti izvoza v nečlanice EU.

Naša podjetja do konca aprila izvozila za 20,35 milijarde evrov blaga

Na temelju visoke aprilske rasti se je okrepila tudi skupna medletna rast blagovne menjave v tem letu. V obdobju od začetka leta do konca aprila so tako slovenska podjetja izvozila za 20,35 milijarde evrov blaga, kar je bilo za 11,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost izvoza v države EU je bila z nekaj nad 10,51 milijarde evrov medletno manjša za 1,4 odstotka, vrednost izvoza v nečlanice EU pa z nekaj več kot 9,83 milijarde evrov večja za 29,6 odstotka.

Vrednost uvoza blaga v štirih mesecih je bila medtem medletno višja za 14,6 odstotka in je dosegla 21,60 milijarde evrov. Uvoz blaga iz članic EU je bil z 10,78 milijarde evrov medletno manjši za 2,1 odstotka, uvoz iz tretjih držav pa z 10,82 milijarde evrov večji za 38,1 odstotka.

V štirih mesecih skupaj je Slovenija v blagovni menjavi zabeležila primanjkljaj v višini 1,26 milijarde evrov, pokritost uvoza z izvozom je bila 94,2-odstotna.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.