Člani
•19. Junij 2024
Trg montažne gradnje v Sloveniji, se sooča s številnimi mikro in makro ekonomskimi težavami, ki vplivajo na panogo, je na novinarski konferenci izpostavil lastnik in direktor proizvajalca lesenih montažnih objektov Lumar Marko Lukić. Opozoril je predvsem na zmanjšanje izdaje gradbenih dovoljenj zaradi stavke na upravnih enotah.
"Ena najbolj kritičnih v tem trenutku je težava s pridobivanjem gradbenih dovoljenj. Naša statistika na področju pridobivanja gradbenih dovoljenj kaže, da se je v zadnjih dveh mesecih število izdanih gradbenih dovoljenj rapidno zmanjšalo, in sicer za cca. 80 odstotkov glede na predhodno obdobje, in je vsako v zadnjih dveh mesecih izdano gradbeno dovoljenje prej izjema kot pravilo. Gre za situacijo, ko nam kljub zalogi prodanih hiš za leto in pol, zelo otežuje planiranje in normalno delovanje," je povedal in dodal:
"Prve večje težave v Lumarju pričakujemo med jesenjo in pomladjo 2025, saj izpada pridobljenih gradbenih dovoljenj, tudi če bi želeli, enostavno ne bomo uspeli nadoknaditi. Vsekakor pa govorimo o milijonskih izgubah prihodkov in ogrožanju delovnih mest. Od države, pristojnega ministrstva, zato pričakujemo, da bo nastalo situacijo takoj uredilo in bo izdajo gradbenih dovoljenj dodalo na seznam nujnih, bistvenih nalog, ki jih je potrebno izvajati v času stavke. Če se zadeva ne bo takoj normalizirala, bo že jeseni to pomenilo velik udarec za celoten gradbeni sektor in slovensko gospodarstvo."
Ob tem je po njegovih besedah iz leta v leto nejasno delovanje Eko sklada, ki je bil v preteklosti pomemben generator trajnostne in energetsko učinkovite gradnje, danes pa več pozornosti posveča financiranju nakupa sončnih elektrarn, električnih vozil, električnih skirojev …
"Gre za ljudem prijazne ukrepe, pri katerih pa večina dodane vrednosti ostane v tujini. Zato pozivamo državo, da sredstva ponovno nameni za gradnjo trajnostnih zasebnih in javnih objektov iz lesa. Ob tem pa razmisli o popravkih zelenega javnega naročanja, kjer je žal še zmeraj največkrat ključen kriterij najnižja cena," je pojasnil Lukić.
Od države bi, kot je dejal, tudi pričakovali, da bo končno razbremenila plače zaposlenih, saj visoko obdavčene plače negativno vplivajo na konkurenčnost podjetij na mednarodnih trgih, ob tem pa se zmanjšuje tudi domača potrošnja.
Foto: Marko Pigac