Člani
•17. Maj 2024
V ljubljanski Šiški, na robu industrijske cone Stegne ob ljubljanski obvoznici, nastaja prvi objekt v okviru poslovnega kompleksa Westlink Campus.
Projekt poteka pod okriljem slovenske skupine Ržišnik Perc in avstrijskega partnerja. Površina objekta je več kot 15 tisoč kvadratnih metrov, njegova ocenjena vrednost pa 45 milijonov evrov. Investitorji pri tem sledijo cilju najvišje ravni trajnostne naravnanosti.
V projektu prvega objekta pod blagovno znamko Westlink Campus sta moči združili družba RP Naložbe, ki je del Ržišnik Perc Skupine, in avstrijski upravljalec nepremičnin ATL, ki je v Sloveniji znan po iLogističnem centru Brnik, v katerem prostore zaseda logistično podjetje cargo-partner.
Po besedah direktorja družbe Ržišnik Perc Gregorja Rožmana se jim je kot razvijalcem in upravljalcem nepremičninskih projektov območje na južnem delu razvojnega partnerstva Partnerstvo Celovška zdelo zanimivo zato, ker gre za t. i. brownfield oz. degradirano območje, zato pri gradnji na njem ne prihaja do velikih posegov v naravno okolje. V omenjeni avstrijski družbi so medtem našli strateškega partnerja, ki se je v Sloveniji že dokazal.
Projekt Westlink Campus so začeli s prvim poslovnim objektom, v katerem bo približno 80 odstotkov poslovnih površin namenjenih pisarnam, v pritličju pa bo prostor namenjen komplementarnim dejavnostim, kot so npr. fitnes, gostinska ponudba in druge storitvene dejavnosti.
Načrtovanje stavbe sledi najnovejšim standardom trajnostne gradnje, s poudarkom na energetski učinkovitosti, uporabi obnovljivih virov energije in maksimalnem varovanju okolja, poudarjajo v Ržišnik Perc.
Gradbeno dovoljenje za projekt so pridobili junija lani, novembra so stekla pripravljalna gradbena dela, trenutno pa po ureditvi gradbene jame že začenjajo gradnjo podzemnih prostorov, je Rožman povedal na predstavitvi projekta v Ljubljani.
Septembra letos bi lahko dosegli koto nič, takrat bo objekt začel rasti v višino. Prva etapa projekta zajema tri kletne etaže s 600 parkirnimi mesti, visoko pritličje, delni mezanin in dve nadstropji, namenjeni poslovnim dejavnostim, ki bodo skupaj obsegali več kot 31.500 kvadratnih metrov bruto tlorisne površine in približno 15.000 kvadratnih metrov poslovnih površin.
Investicijo v prvi objekt ocenjujejo na okoli 45 milijonov evrov, gradnja pa poteka brez glavnega izvajalca. Za koordinacijo gradnje namreč skrbi družba Protim RP iz vrst investitorjev, medtem ko posamezne gradbene etape oddajajo po delih. Letos želijo imeti po Rožmanovih besedah sklenjene najemne pogodbe za okoli 40 odstotkov poslovnih površin, prihodnje leto pa še za 50 odstotkov. Preostanek bodo potem prilagajali glede na potrebe po komplementarnih dejavnostih.
Pridobitev uporabnega dovoljenja načrtujejo za 1. julij 2026 in takrat želijo imeti objekt v celoti oddan. Rožman računa, da bodo najemniki v 60 do 70 odstotkih podjetja, ki se bodo selila z obstoječih lokacij v Ljubljani in okolici.
Cilj investitorjev je doseči najvišjo raven zelenega certificiranja, zato so v postopku pridobivanja najvišjega nemškega certifikata trajnosti DGNB Platinum. Po Rožmanovih besedah vabijo najemnike, ki sledijo konceptom trajnosti, uporabnikom objekta pa želijo omogočiti, da se v celoti posvetijo osnovni dejavnosti, medtem ko bodo sami skrbeli za vse vidike trajnostnega gospodarjenja z objektom. Ob tem v investitorju dodajajo, da ne gre za luksuzne poslovne prostore, ampak za prostore najvišjega razreda v smislu funkcionalnosti in skrbi za trajnost.
Rožman je prepričan, da jih njihov pristop k projektom loči od konkurence in dviguje raven ponudbe na ljubljanskem trgu poslovnih nepremičnin. Ta bo po oceni Urha Vambergarja iz Ržišnk Perc Skupine v naslednjih letih ostala manjša od povpraševanja, tudi če se uresničijo vsi projekti v teku in načrtih. Po Vambergerjevih besedah sta namreč okoli dve tretjini prostorov zastareli, saj segata v obdobje pred osamosvojitvijo države. Interes za selitve v lepše in boljše prostore bo tako vsaj med podjetji, ki jih skrbi za počutje zaposlenih in za okolje, precejšen, ocenjujejo.
Prvi objekt ima tako že nastavke za naslednje projekte. V Ržišnik Perc Skupini načrtujejo vsaj še dva projekta, ki bi bila lahko izvedena do 2028. Za nadaljnji razvoj območja poteka tudi postopek sprememb občinskega podrobnega prostorskega načrta, po Rožmanovi oceni pa se bo na območju kot upravičena izkazala tudi gradnja večje dominante v prostoru v obliki stolpnice. K projektom vabijo partnerje, s katerimi želijo že v naprej doreči, kako maksimirati funkcionalnost prostorov, da objekti ne bodo nezapolnjeni.