GIC Gradnje odprle betonarno, ki najavlja začetek nove dobe

Člani

10. Maj 2024

GIC Gradnje odprle betonarno, ki najavlja začetek nove dobe

V industrijski coni v Rogaški Slatini si je podjetje GIC Gradnje odprlo betonarne nove generacije. Betonarna Negonje 2.0 je že četrta betonarna člana SBC, a hkrati prva, ki je grajena po smernicah trajnostnega razvoja in trenutno edina v Sloveniji z digitaliziranimi procesi dela, tako pri naročanju betona kot pri delu laboratorija. Vrednost investicije je 2,5 milijona evrov. 

Trak sta prerezala direktor podjetja GIC Gradnje Rok Cajzek ter Branko Kidrič, župan občine Rogaška Slatina. Cajzek je uvodoma poudaril, kako pomembno je, da se o trajnosti začne razmišljati že ob začetku gradnje, torej tudi pri proizvodnji materialov.

“Z optimiziranjem proizvodnje, digitalno preobrazbo procesov, uporabo nizkoogličnih materialov, menim, da smo s to investicijo tudi v gradbeništvu naredili korak v pravo smer. Ponosen sem, da danes odpiramo prvo tovrstno betonarno v Sloveniji, ki ima v celoti digitalno vodene procese ter je podkrepljena z umetno inteligenco in vesel sem, da so nas na tej poti podprle tudi vse odgovorne institucije,” je dejal.

_MG_2596.jpg

_MG_2621.jpg

Zbrane goste je nagovoril tudi župan Branko Kidrič: “Z veseljem ugotavljam, da je podjetje GIC že vrsto desetletij nekaj več. Nekaj več na področju strokovnosti in kvalitete gradnje, o čutu do družbene odgovornosti v naši občini, nekaj več na področju uvedbe digitalizacije v gradbeništvu.” Kidrič je izrazil iskrene čestitke ob otvoritvi nove betonarne, prav tako pa gradnje novega Mednarodnega centra za trajnostno gradnjo v Rogaški Slatini.

Trajnostni razvoj v gradbeništvu, pa zahteva sodelovanje vseh deležnikov - od načrtovalcev, investitorjev, gradbenih podjetij, do državnih organov in lokalne skupnosti. »Že v fazi načrtovanja gradnje smo skrbno načrtovali projekt gradnje, izbor materialov in tehnologij za izgradnjo in delovanje betonarne. Gradili smo z materiali, ki imajo nižji ogljičen odtis, izbirali tehnologije, ki so energijsko varčne ob tem pa v zadnjih dveh leti zgradili tudi 4 nove sončne elektrarne, ki napajajo naše objekte, s čimer ne le da zmanjšujemo stroške in emisije toplogrednih plinov, ampak tudi dokazujemo našo zavezanost trajnostnemu poslovanju in varstvu okolja,« je povedala dr. Tjaša Zupančič Hartner, vodja razvoja v podjetju GIC GRADNJE. 

O projektu

Projekt postavitve betonarne je bil delno financiran z evropskimi sredstvi in s strani Republike Slovenije, ki so bila pridobljena na dveh razpisih, in sicer za:
- projekt BETONARNA 2.0: postavitev nove trajnostno naravnane betonarne vključno z reciklirno napravo, urejeno okolico, z namenom večje zmogljivosti proizvodnje, varčnejšim in okolju prijaznejšim načinom delovanja in uporabe materialov, 
- projekt GRADBENIŠTVO 4.0: digitalna preobrazba podjetja GIC GRADNJE, kot del rešitve napredne betonarne. 

Skupna višina investicije betonarne je znašala 2,5 milijonov evrov, skupna vrednost obeh projektov pa 7 milijonov evrov. 
Začetek nove dobe

Z novo betonarno v skupini GIC začenjajo obdobje trajnostne gradnje in označujejo prehod iz klasičnih, v digitalno vodene procese. S tem so postavili temelje industrije 4.0 v industriji betona, in sicer s skrbno načrtovanim izborom in integracijo digitalnih tehnologij in naprednih proizvodnih procesov.
- Uporabljajo integrirane senzorje v fazi priprave surovin, mešanja surovin in kontrole kvalitete materialov omogočajo digitalizacijo procesov, s ciljem kontrole kakovosti betona.
- S pomočjo vremenske postaje spremljajo pogoje v okolici. 
- Z merilcem energije se optimira poraba le-te.
- S pomočjo zbranih podatkov napovedni model, ki temelji na umetni inteligenci, omogoča natančno napovedovanje lastnosti, trajnosti betona in dinamično prilagajanje receptur betona ter procesov mešanja.

 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.