Stališča
•04. Julij 2023
Smo v stanju urgence, vlado pozivamo k ukrepanju, je v oddaji Odmevi dejal Joc Pečečnik. Predsednik SBC - Kluba slovenskih podjetnikov je komentiral gospodarsko dogajanje v Nemčiji, ki se sooča z upadom naročil in šibkejšo domačo potrošnjo ter je z 25-odstotnim deležem največja gospodarska partnerica Slovenije.
Pečečnik je navedel zahteve oziroma ukrepe, ki jih podjetniki pričakujejo od vlade: ukrepanje proti 'smrtno nevarni ceni energije', razbremenitev plač (primer: za 10 tisoč evrov neto plače delodajalec na Hrvaškem plača 16 tisoč evrov, v Sloveniji pa 25 tisoč evrov), lažje zaposlovanje tujcev, sprememba šolskega sistema, ki bo dajala na trg kadre, ki jih podjetja potrebujejo. Izpostavil je tudi redno komunikacijo vlade s podjetniki.
Anketa med nemškimi izvozniki je pokazala, da večina teh pričakuje zmanjšanje izvoza v prihodnjih mesecih. Poleg tega je nemško gospodarstvo v tako imenovani tehnični recesiji (padec dve četrtletji zapored), obetavne niso niti napovedi za zadnje četrtletje. Nemčija se po poročanju RTV Slovenija poleg manjšega števila naročil sooča tudi z nižjo zasebno porabo; če bo Nemčija manj uvažala, je potencialno nevarno tudi za slovenska podjetja. Ekonomist Thomas Mayer v komentiral: »Letos se pričakuje zastoj nemškega gospodarstva. Temu lahko sledi recesija ali res rahla gospodarska rast.«
Kot je v pogovoru z voditeljico Rosvito Pesek dejal Joc Pečečnik, klub od decembra lani opozarja vlado, naj ukrepa. Predsednik SBC je ponovil poziv vladi: »Naj tokrat izkoristim in dodam še en poziv vladi z jasnim sporočilo, da smo v stanju urgence in naj vendarle že ukrepajo, saj se nam gospodarsko okolje več kot slabša. V bistvu se nam več ne slabša, ampak se nam že trajno uničuje. Predlagamo, da se najboljše podjetnike v državi vlada vsaj malo posluša in na podlagi naših priporočil, ki jih ponavljamo že eno leto, naredi nek urgenten akcijski načrt.«
Pečečnik je izpostavil ključne ukrepe, ki jih klub pričakuje od vlade:
Energetika
-»Prva stvar je energija. Še vedno mnogo naših podjetij plačuje smrtno nevarno ceno energije, ki je bistveno višja in popolnoma nekonkurenčna kot nam v primerljivih državah. Če se danes pogovarjava o Nemčiji. Nemčija ima že več kot eno leto kapico na 130 evrov. Medtem ko naši podjetniki plačujejo tudi do 500 evrov. In vsi tisti, ki so na priporočilo vlade pred, mislim, da 9. novembrom, podpisal pogodbo z dobavitelji, tudi niso upravičeni do konkurenčne cene, ki jo je vlada postavila, tako da ... Povprečno plačujejo od 300 do 400 evrov za megavat.«
Plače
-»Druga stvar je vsekakor razbremenitev plač. Potrebno je razbremeniti plače na način, da bodo najnižje plače bolj obdavčene kot višja, saj bomo s tem stimulirali delodajalce, da bodo izplačevali višje plače. V SBC-ju bi z veseljem pripravili nek nov učinkovit davčni sistem, ki bo dal boljše plače in več prihodkov državi. Za primer naj povem, da ima Hrvaška v postopku še novo, dodatno razbremenitev plač, kljub temu da so že danes bistveno manj obdavčene kot v Sloveniji, če recimo izvzamemo najnižjo plačo. Primer: če plačo v višini 10.000 evrov neto delodajalec izplačuje na Hrvaškem, ga to stane 16.000 evrov. V Sloveniji pa to stane 25.000 evrov. Pod črto to pomeni, da se delo v Sloveniji ne izplača. Ker večjo kot imaš plačo, več imaš davkov. To se nam ne zdi konkurenčno, niti nam se ne zdi socialno pravično. Socialno pravično bi bilo, da bi vsi plačevali enak odstotek od svoje plače. Ne pa da tisti, ki so boljši in več zaslužijo, plačajo mnogokratnik.
POSNETEK ODDAJE SI LAHKO OGLEDATE S KLIKOM NA SPODNJO FOTOGRAFIJO
-1.20: gospodarsko dogajanje v Nemčiji
-6.40: pogovor z Jocom Pečečnikom
Zaposlovanje tujcev
-»Potem je tukaj omogočanja lažje zaposlitve tujcev. To je lahko zelo hiter ukrep lahko, ker za določene panoge se na domačem trgu sploh ne more več dobiti delovna sila. Privlačnejšo davčno reformo. Naša konkurenca niso več Avstrija, Nemčija in Italija, ampak je Hrvaška. V našo sosedo Hrvaško investitorji ta moment drvijo. Žal med njimi tudi taki, ki so bili prej, ki so imeli svoj investicijski sedež v Sloveniji. Seveda ob njih leti v Hrvaško tudi mnogo slovenskih investitorjev. Naj povem, da je v zadnjih 12 mesecih mnogo dobrih slovenskih podjetij preselilo tudi svoj sedež na Hrvaško.
Prosimo tudi za redno komunikacijo, da bi se lahko skupaj čim bolj prilagajali konkurenčnosti.
Sprememba šolskega sistema
-»Potem je tukaj sprememba šolskega sistema, ki nam bo začel dajati take kadre, kot jih potrebujemo, ne pa na podlagi nekega šolskega sistema, ki je v bistvu ostanek socializma, dobivamo kader, ki ga v bistvu sploh ne potrebujemo.«
Ministru naj se pusti, da dokonča svoje delo
»Mi predlagamo tudi, da se ministra za zdravje pusti, naj zaključi svoje poslanstvo, saj slabše, kot je v zdravstvu, zagotovo ne bo. Če bo uvedel digitalizacijo, se bo vsaj videlo, kaj se kupuje in koliko vse sestane in kdo kaj naredi.«