SBC v Kranju: »Omamljeni smo od konjunkture, časi pa so čedalje bolj negotovi«

Dogodki

21. Junij 2023

SBC v Kranju: »Omamljeni smo od konjunkture, časi pa so čedalje bolj negotovi«

SBC – Klub slovenskih podjetnikov je danes v okviru regijskih obiskov SBC pri vas obiskal Gorenjsko. Podjetniki in župani so na dogodku v prostorih Mestne knjižnice Kranj razpravljali o možnostih za tesnejše sodelovanje, nadaljnji podjetniški razvoj in več blaginje v lokalnem okolju.

Na okrogli mizi so sodelovali župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, župan občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj ter Joc Pečečnik, Aleksander Vrtač in Gregor Rožman iz podjetij, članov SBC.

Župana sta izpostavila potrebo po krepitvi povezovanja in sodelovanja ter vse upe polagata na mlade. Sogovorniki so izmenjali dobre prakse in razpravljali o vprašanju decentralizacije, regijskega razvoja po vsej državi.

Strinjali so se, da bi na strani države potrebovali več posluha za podjetništvo in regijske prioritete, saj lahko le tako zagotavljamo skladen razvoj, višjo dodano vrednost in s tem večjo blaginjo za vse. 
»V klubu stavimo na povezovanje z lokalnimi skupnostmi za regionalni razvoj. Želimo, da se ne razvija samo Ljubljana, ampak da bo razvoj skladen po vsej državi. Klub potuje po Sloveniji in se povezuje z župani in lokalnimi odločevalci ter išče rešitve za boljšo Slovenijo,« je dejal Joc Pečečnik in opozoril, da Slovenija, ko gre za poslovno okolje, v primerjavi s sosednjimi državami nazaduje. »Malo smo še omamljeni od konjunkture, ki se zdaj počasi zaključuje in po moji oceni prehaja v neko manj ugodno obdobje.« 

Rešitve v povezovanju in sodelovanju

Na vprašanje, kako okrepiti lokalno podjetništvo in ustvarjati novo vrednost, ki prinaša koristi celotni skupnosti, je kranjski župan Matjaž Rakovec odgovoril: »V Kranju se res trudimo, da vrnemo mestu nekdanji sloves Silicijeve doline, ki ga je imelo mesto po zaslugi nekdanjih industrijskih prvakov. Pred leto smo začeli s projektom TIP – talenti, inovativnost, podjetnost, ki vključuje sistematično delo z mladimi, mentorji in učitelji v povezavi z gospodarstvom.« 

Rakovec je izpostavil, da je glavni problem na vseh ravneh prostorska ureditev. »To je rak rana. Od leta 2018 čakamo na gradbeno dovoljenje za dom upokojencev. Potrebujemo 25 dovoljenj.« V Sloveniji bi bilo strateško pomembno imeti pokrajine, je prepričan Rakovec. »Problem je vzhodni del, ki je manj razvit od Ljubljane, Gorenjske, Goriške. Je pa težava, da bi vsi radi imeli pokrajine,« je dejal kranjski župan, ki se tudi sam, kot pravi, velikokrat prej kot politik počuti podjetnik. 

Gregor Rožman iz podjetja Ržišnik Perc je na vprašanje - kako bi lahko na najboljši način izboljšali kakovost življenja v občini, dejal, da so ključni ljudje in zadovoljevanje njihovih potreb. »V kontekstu Slovenije se od daleč vidi, katere občine so se razvijale skladno s potrebami ljudi in katere ne. Splošen trend v zadnjem obdobju je bila centralizacija, urbanizacija,« meni Rožman in opozoril, da manjka dialog z državo. »Vrata so zaprta, vsa komunikacija teče pisno, sestankov ni.«

Problem so mnogi državni uradniki

Kot je dejal Franc Čebulj, župan občine Cerklje na Gorenjskem, so od trenutne vlade pričakovali bistveno več; prav vsi, eni bolj, drugi manj, so razočarani. »Potrebno bi bilo spremeniti zakonodajo. Vsi uradniki se sklicujejo na zakone. Mnogi postopki s pridobivanjem gradbenih dovoljenj trajajo več let.« Čebulj meni, da je »materija problema v uradnikih, ki zapletajo postopke. Nekateri delajo dobro, v nekaterih primerih pa gre tudi za onemogočanje. To postaja vedno bolj vidno.« 

Aleksander Vrtač, lastnik podjetja Avtohiša Vrtač in član SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, je povedal, da se kot podjetje pogosto srečujejo z občinami in njimi sodelujejo. Nekatere odločitve se mu zdijo nerazumne. »Pred dvajsetimi leti smo kupili stavbno zemljišče, nato pa je del tega zemljišča čez noč postal rezervat. Kot podjetniku se mi zdi to nelogično.« 

Pečečnik je dejal, da »živimo v čudnih časih, kjer delo, ideje, podjetniška misel in stremljenje k napredku niso več v prvem planu. V klubu nas skrbi. Včasih smo se z vladami pogovarjali in prepirali, danes pa vlade dela po svoje.« Slovenija po njegovih besedah nazaduje, saj se vlada ne posveča glavnim problemom, med katerimi so tudi pogoji za podjetništvo in gospodarstvo. Izpostavil je primer Costelle. »Ustavil sem proizvodnjo, saj imam podpisano pogodbo za elektriko za ceno 500 evrov na megavatno uro, zato se mi vode ne izplača prodajati pod proizvodno ceno. Danes je cena elektrike na trgu 59 evrov. Meni kot podjetniku država prav gotovo ni pomagala,« je povedal Pečečnik, ki ga je na osmem srečanju SBC pri vas kranjski župan izzval s predlogom, naj v prihodnje postane minister. 

Pečečnik je za jesen napovedal predstavitev programa s predlogi rešitev za krepitev regijskega povezovanja in sodelovanja z državo. 

Po okrogli mizi so prisotni župani oziroma predstavniki gorenjskih občin s SBC podpisali pismo o nameni za sodelovanje pri razvoju lokalnega okolja in prizadevanju za blaginjo in napredek.
 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.