Člani
•09. Junij 2023
Pri razvoju novega drona, daljinsko vodenega protizračnega topa in mitraljeza, ki jih financira ministrstvo za obrambo, ima ena od najpomembnejših vlog član SBC, novogoriško podjetje Arctur. Cilj projekta, vrednega dobrih 35 milijonov evrov, je modernizacija slovenske obrambne industrije in slovenskih raziskovalcev.
Ministrstvo si do avgusta 2024 obeta komplet sistema brezpilotnega letalnika z usposobljenimi piloti in operaterji, v roku dveh let pa še daljinsko voden sistem zračne obrambe, ki bo lahko na taktično vozilo integriran v kupoli. Poimenovali so ga Mangart 25.
Prva pogodba izhaja iz PESCO investicijskega projekta jedrskega, radiološkega, kemičnega in biološkega nadzora. Projekt je namenjen razvoju obrambnih zmogljivosti Evropske unije do leta 2024. Skupna vrednost je deset milijonov evrov, od tega je Evropska komisija zagotovila 6,5 milijona evrov, ostalo so prispevale sodelujoče države, in sicer Avstrija, Hrvaška in Madžarska ter Slovenija, ki je prispevala 400 tisoč evrov.
Slovenska podjetja, ki sodelujejo v projektu, so C-Astral, OneDrone, Inštitut za okoljske senzorje, podjetje MIL Sistemika in novogoriški Arctur, kot vodilno podjetje v slovenskem konzorciju. Komisija pri tem podpira do-razvoj tehnologije, tehnično testiranje na podlagi scenarijev in pravil delovanja, oblikovanje novih morebitnih sprememb obstoječih standardov ter certificiranje.
Omenjeni projekt so na obrambnem ministrstvu nadgradili na nacionalni ravni, in sicer s podpisom pogodbe med ministrstvom in Arcturjem o nakupu brezpilotnega letalnika s tehnološkim demonstratorjem za prepoznavanje JRKB situacije v kontaminiranem območju. »Te zmogljivosti bodo omogočale hitro zaznavanje nevarnosti, hiter odziv in ukrepanje, tako za obrambo kot za uporabo ob naravnih in drugih nesrečah, za zaščito ljudi, naravnih virov in materialnih sredstev,« so povedali ob podpisu pogodbe, vredne 1,15 milijona evrov. Pogodba vključuje dobavo sistema letalnika z usposobljenimi piloti in operaterji do avgusta 2025.
Podpisala sta jo državni sekretar za obrambo Damir Črnčec in direktor podjetja Arctur Tomi Ilijaš.
"Gre za tehnološko dovršen sistem, ki je plod razvoja slovenskih podjetij," je poudaril Ilijaš, ki je dodal, da takega sistema, ki je uporaben za vojaške in civilne namene, še ni na tržišču. "Gre za detekcijo radioaktivnosti na določenih kontaminiranih območjih, prav tako zazna biološka in kemična sredstva," poudarja Ilijaš, ki napoveduje, da bodo kot konzorcij slovenskih podjetij opremo v prihodnje prodajali tudi v tujino.