SBC poziva politike k ukrepom za boljšo državo

Stališča

11. Januar 2023

SBC poziva politike k ukrepom za boljšo državo

Predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik in člani kluba so danes predstavili pogled na trenutne razmere v Sloveniji, vključno z zdravstvom. »Pred nekaj dnevi smo bili priča dogodku, kako so upokojenci celo noč, nekateri celo na berglah, čakali pred zdravstvenim domom v en kilometer dolgi vrsti. Ljudje, stari 80 let in več, so od 10. ure zvečer pa do jutra stali na mrazu in čakali na zdravnika. Kljub vsem milijardam, ki so šle v zdravstvo, je stanje vsako leto slabše. Slovensko zdravstvo ne potrebuje dodatnega denarja, ampak boljšo organizacijo.«

»Slaba organizacija v slovenskem zdravstvu je razlog, da če še toliko denarja namenimo zdravstvu, bodo razmere slabše,« je poudaril predsednik kluba lastnikov slovenskih podjetij.

Uspešno državo lahko gradimo le z dobro plačanimi kadri, tako v javni upravi kot pri zasebnikih, je dejal Pečečnik. »Slovenija je ena izmed najboljših držav. Manjka ji še ta glavni kamenček v mozaiku, kjer nam lahko pomaga država, in to tako, da bomo za korektno delo zaposlene lahko pošteno nagradili. Podjetniki smo v zameno za znižanje obremenitve plač, kar bi omogočilo zadržanje in privabljanje ključnih visoko kvalificiranih kadrov v državi, pripravljeni podpreti tudi davek na premoženje.«

Dotaknil se je tudi slabih podjetniških praks, ki jih mora inšpekcija kaznovati. Hkrati pa zaradi nekaterih primerov slabega ravnanja ni mogoče sklepati, da vsi podjetniki slabo ravnajo z zaposlenimi.

photo_2023-01-11_14-23-55.jpg

Predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov je dejal, da ima Slovenija izvoljeno vlado, za katero podjetniki želijo, da ostane. »Ne želimo pa, da se odločitve sprejemajo na osnovi političnega populizma, ampak naj se stvari peljejo v smer boljše države, kjer ne bo revnih in bo vsak, ki želi ustvarjati, lahko izpolnil svoj potencial, tistim, ki ne zmorejo, pa bomo pomagali. V Sloveniji ne sme biti revnih.«

NK 110123.jpg

Predsednik SBC je izpostavil pomen racionalne javne porabe. »Preučiti je treba, kateri stroški so za funkcioniranje države z najboljšim javnim servisom zares potrebni in kateri ne, saj ocenjujemo, da je tukaj veliko rezerv. Naše mnenje je, da je v državi dovolj denarja za vse potrebe. Če se ugotovi, da je v državi premalo denarja, smo pripravljeni podjetniki prispevati svoj delež, ampak odkrito in transparentno.«

Predsednik SBC se je med drugim dotaknil slabih podjetniških praks: »Podjetniki obsojamo vse kolege v podjetniških vodah, ki slabo in neprimerno ravnajo z zaposlenimi in jih izkoriščajo. Slabe prakse mora inšpekcija kaznovati. Ni pa mogoče posploševati, da zaradi nekaterih primerov vsi podjetniki slabo ravnamo z zaposlenimi.«

Hrvaška pobira davke, ki bi jih lahko Slovenija

photo_2023-01-11_14-23-55 (2).jpg

Član kluba, odvetnik Jan Sibinčič, strokovnjak za pravno in davčno področje, je opozoril na prehitro spreminjanje davčnih predpisov, zaradi česar Slovenija ne uživa zaupanja podjetnikov, ki želijo investirati v slovenskem okolju. S tem izgublja kapital, ki bi ga lahko obdavčila, in delovna mesta. Druga težava je obdavčitev kapitala. »Slovenija ima to obdavčitev relativno visoko, za kapital pa vemo, da ob visokih davkih odide. Hrvaška ima 10-odstotno obdavčitev, Slovenija 25-odstotno. Tako Hrvaška pobira davke, ki bi jih lahko Slovenija.« Tudi Sibinčič se je dotaknil kadrov, konkretno na IT področju, ob tem pa izpostavil, da ima Slovenija bruto plačo precej bolj obdavčeno kot druge države.

photo_2023-01-11_14-25-47.jpg

Član kluba Štefan Pavlinjek je poudaril pomen vlaganja v razvoj, kar je pot do ohranjanja konkurenčnosti. Opozoril je na nepravično socialno politiko, ki nekatere spodbuja, da se ne izplača delati. Podjetniki pa želijo spodbuditi debato ne samo o pravicah, ampak tudi o vzdržnosti države, je izpostavil Pavlinjek.

photo_2023-01-11_14-25-47 (2).jpg

Marko Bitenc, član upravnega odbora SBC, je dejal, da je trenutno stanje v zdravstvu posledica tega, da se v zadnjih 30 letih nihče ni lotil korenite zdravstvene reforme. Poudaril je, da je Slovenija del evropskega prostora z razvitimi državami, kjer so izvajalci javne zdravstvene službe mešani, tako državni kot zasebni. »Vse kaže, da pri nas ni težava financiranje, ampak organizacija zdravstvenega sistema. Na podlagi te ugotovitve moramo iskati prave učinke preko mešanega sistema. Kar pomeni, da imajo zavarovane osebe dostop do zdravnika na podlagi zavarovanja, in ne preko plačila iz lastnega žepa.«

NK zaslon.jpg

Cilj vseh enak – dobro delujoča država

Član kluba Mirko Požar je poudaril, da so v tržnem gospodarstvu podjetniki tisti, ki zagotavljajo delovna mesta. »Brez zadovoljnih kupcev podjetja ne morejo obstati. Zadovoljnih kupcev ni brez zadovoljnih zaposlenih, to pa so tisti zaposleni, ki so dobro plačani. Podjetniki smo družbeno odgovorni, odgovorni do okolja, v katerem delujemo.« Državo je pozval k sprejemu odločitev, ki bodo v dobro vseh nas.

Izidor Krivec, član kluba, se je dotaknil slovenske živilske industrije, ki tekmuje z globalno konkurenco, tudi preko evropskih podjetij v Sloveniji. »Imamo zelo nezanesljivo poslovno okolje. Hkrati pa nimamo dobrega občutka pri lastni državi v razmerju do živilske industrije. Ideološka stigmatizacija mesa, ki ne temelji na strokovnih analizah, škodi slovenski živilski industriji. Ne znam si predstavljati, kako bi bila videti Slovenija, če bi na dolgi rok ukinili živinorejo. S tem bi onemogočili samooskrbo, prizadeli turizem in podobo okolja,« je med drugim povedal.

Po besedah Joca Pečečnika želijo podjetniki prispevati dobre in dolgoročno učinkovite predloge, ki bodo veljali dlje od mandata vlade in preprečevati zdrse, ki so posledica dnevnih ciljev ali populizma. »Politika mora biti sposobna sprejemati ukrepe, ki so v dobro države, četudi so ti manj priljubljeni, « je dejal.

Vlado je pozval, naj pri temeljnih odločitvah v iskanje rešitev vključi člane SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, saj imajo izkušnje in znanje, kar so dokazali z lastnimi podjetji.

»Vsi imamo isti cilj – dobro vseh nas,« je dodal Pečečnik.

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih FacebookInstagram in LinkedIn.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano