Joc Pečečnik: »V Sloveniji vlagam, ker sem neumen«

Člani

12. Oktober 2022

Joc Pečečnik: »V Sloveniji vlagam, ker sem neumen«

Predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik je v intervjuju za Reporter razkril velike poslovne načrte pri razvoju individualnih elektrarn na vodik, ki bi prispevale k reševanju energetskih problemov. Tu so nekateri najzanimivejši poudarki pogovora z novinarjem Nenadom Glücksom. 

V Kočevju namerava odpreti tovarno individualnih elektrarn na vodik, ki je, kot pravi, energent prihodnosti. Vlaga tudi v upravljanje človeških virov in pitno vodo.

Elektronček Group je nedavno s slovenskim zagonskim podjetjem CirrioSoft, ki pod tržno znamko Quantif ly razvija orodja in storitve organizacijske diagnostike za upravljanje človeških virov, podpisal investicijsko pogodbo v vrednosti pol milijona evrov. Ukvarjajo se s podatkovno analitiko, tehnološkim razvojem, organizacijsko psihologijo, kadrovanjem in poslovnim razvojem. Zakaj vlagate na to področje?

Gre za drugo ali tretjo generacijo slovenskih podjetnikov, fantje so zelo izobraženi. V preteklosti smo ugotavljali svoje sposobnosti in organizacijske sisteme po zastarelih preživetih vzorcih. Tak način je zdaj zamenjala analitika. V CirrioSoftu iščejo možnosti za izboljšanje organizacijskih medčloveških odnosov znotraj posameznih gospodarskih družb in na sploh različnih organizacij s pomočjo digitalnega orodja. Projekt me je fasciniral, v treh letih bo to uporabljala vsaka druga firma. V CirrioSoftu analizirajo organizacijsko strukturo različnih organizacij. Te imajo lahko 50 ali pa pet tisoč zaposlenih. Preučijo, kdo je komu šef, kdo komu poroča, kdo odloča, kako poteka delo, pretok informacij. Strokovnjaki iz CirrioSofta s pomočjo digitalnih, psiholoških in analitičnih znanj pripravijo za različne dejavnosti v organizacijah različne ankete in vaje za različne profile znotraj podjetij oziroma organizacij. Vse skupaj deluje kot nekakšen kviz.

Oni na podlagi tedenskega ali mesečnega intervjuja z zaposlenimi, kar delajo na zelo priljuden način, povejo, kateri zaposleni ni na pravem mestu in kje bi moral biti. Kateri ne zmore svojega dela, kdo je glede na organizacijsko strukturo formalno sicer šef, vendar ga dejansko vodi nekdo drug ... Redefinirajo procese v firmi in predlagajo novo organizacijsko strukturo. Predlagajo tudi, koga je treba promovirati in koga morda zamenjati ter kdo so najboljši ljudje za tvojo dejavnost. To še ni umetna inteligenca, gre pa po tej poti. Lastniku lahko s tem prihranijo ogromno časa in denarja. Seveda želimo tudi CirrioSoft postaviti na globalni trg storitev, že sodelujemo z Izraelci, ki so navdušeni.

Pogostokrat kritizirate slovensko poslovno okolje, da je manj konkurenčno od drugih v EU in po svetu. Kako to, da ste se vseeno odločili za ponovni zagon razvojnega centra pri nas -zraven golfskega igrišča Arboretum pri Kamniku, kjer želite postaviti raziskovalni center za tehnologije za pridobivanje vodika. Zakaj ste se vendarle odločili za investiranje v Sloveniji?

Zato, ker sem neumen. Ampak sem domoljub, rad imam to državo.

Kot predsednik Kluba slovenskih podjetnikov počnem vse mogoče, da bi šlo naši državi bolje. Z nobenim politikom nisem slab niti dober, nikomur nisem nič dolžan, si pa vseskozi prizadevam izboljšati to poslovno okolje. Žal pogosto politiki to jemljejo kot napad. Sam nimam ne interesa ne časa za kakšne spore s katerimkoli politikom. Če pa se vozim na letalu, kjer kapitan kaže znake, da ne obvlada pilotiranja, se na primeren način oglasim.

Sprva smo v Elektronček Group načrtovali, da bi ves denar od prodaje Interblocka investirali v Sloveniji. A glede na sedanji odnos do podjetništva bomo ravnali previdno. Za zdaj bomo tu vložili dvajset odstotkov sredstev, preostalo v tujini. Za vse podjetnike, naše člane v Klubu slovenskih podjetnikov so besede nekaterih politikov boleče. Razvrednotijo njihovo delo in jih odvračajo od nadaljnjega vlaganja. Kar se teh stvari tiče, ni razlik med levimi in desnimi politiki.

Namesto da bi iskali sinergije, kako si bodo ljudje pomagali, jih delijo. Kaznujejo pa tiste, ki ustvarijo največ. Ko sem govoril o nekonkurenčnem podjetniškem okolju, nisem govoril na splošno. Upoštevati velja, da živimo v varni državi, imamo relativno dobro infrastrukturo, smo v osrčju Evrope. Na živce pa mi gre to, da nihče od politikov od leta 1991 ni razumel, da podjetniki želimo, da zaposleni prejmejo večje plače. Nihče ne razmišlja, kako bi lahko država nekaj prihranila, pri čemer ne mislim na trošenje denarja za socialne zadeve, pač pa za neumnosti.

Kaj natanko boste delali v razvojnem centru pri Kamniku?

Delovali bomo sicer na več lokacijah. Že nekaj let sanjam, da bi se v globalnem smislu vključil v tehnološki razvoj in proizvodnjo energije, ki bi bila stoodstotno zelena, neškodljiva in bi jo proizvajali z domačimi viri. Največjo možnost za to vidim v vodiku kot energentu prihodnosti.

Boste prodajo vode razširili? Lani je imela Costella zgolj 1,4 milijona evrov prihodkov od prodaje, zaloge vode pa so veliko večje.

So. V skladu s koncesijo imamo dovoljenje za črpanje 250 milijonov litrov vode na leto, trenutno pa se je načrpa manj kot deset milijonov. Vsa infrastruktura polnilnice je narejena, samo posla ni. Računam, da bomo konec oktobra podjetje prevzeli, strateško bomo vlagali. Če bomo našli finančno institucijo, ki bo omogočila, da postane to vseslovenski projekt in ga ne bo prevzela politika, bomo to ponudili Slovencem za nakup. Sicer bomo vlagali sami. Bo pa Costella zahtevala med 10- in 20-milijonsko investicijo, saj bi vodo radi spravili na globalni trg.

Ste predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (Slovenian Business Club - SBC) ustanovljenega leta 2014. Kakšni so učinki mreženja prek SBC?

Klub zelo raste. Lani septembra sem postal predsednik in od tedaj smo povečali članstvo že za sto odstotkov. Razmišljamo, da bi pri številki tisoč včlanjenih podjetij članstvo zaprli, saj vsega ne bo več moč obvladati. Trenutno smo pri okoli 400 članih. Podjetniki imajo od kluba veliko pozitivnih stvari. Smo odlično digitalizirani, komunikacija je zelo aktivna tudi preko naše aplikacije. Z anketami merimo zadovoljstvo, želje, predloge. Tu (na sedežu Elektrončka Group v Ljubljani) imamo tudi svoje poslovne prostore, ki so podjetnikom na voljo 24 ur na dan za sestanke.

Organiziramo strokovne in zabavne izlete v tujino. 56 nas je šlo na razstavo Expo v Dubaj. Tudi globalno mrežimo Slovence. Iščemo naše rojake, ki so pripravljeni brezplačno odpreti naše SBC-ambasade za pomoč slovenskim firmam, ki želijo prodreti na določen trg. Naše zunanje ministrstvo jim ne daje dovolj podpore, gospodarska diplomacija je prešibka. Delamo mostove. Trenutno spremljamo, kako bo delovala sedanja vlada glede podjetniškega okolja. Kako bo reagirala na spremenjene razmere.

Celoten članek si lahko preberete v reviji Reporter, št. 41; 10. oktober 2022Spremljajte nas na družbenih omrežjih FacebookInstagram  in LinkedIn.

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.