Izbrani nasveti
•09. Avgust 2021
Uroš Rosa, Akrapovič
»Gospodarstvo se trenutno pobira hitreje, kot je bilo predvideno, to pa lahko vpliva na težave z dobavami surovin in materialov, potrebnih za proizvodnjo izdelkov. Po drugi strani ostaja neznanka, kako se bo odzvala potrošnja, ko se bo pandemija umirila ali prešla v naslednjo fazo. Do leta 2023 bo marsikateremu podjetju v Sloveniji in širše šlo zelo dobro, če bo le znalo slediti in se prilagajati trendom, pri čemer gre za prilagajanje navzgor in tudi navzdol.
Prav zaradi izkušenj negotovosti iz let 2020 in 2021 si marsikdo ne upa napovedovati prihodnosti, saj smo doživeli obdobje, ki ga nihče ni mogel napovedati. Obstajajo možnosti, da slovensko gospodarstvo v naslednjih letih raste, pa tudi, da se bo spopadalo z izzivi, kot so težave z dobavljivostjo surovin in morebitno pomanjkanje delovne sile, pokaže pa se lahko tudi vpliv inflacije.«
Goran Miškulin, Spintec
»Mislim, da ima slovensko gospodarstvo na splošno v naslednjih letih lepo prihodnost. Vedno večji izziv pa postaja poslovanje z bankami. Prizadeta podjetja nujno potrebujemo pomoč za financiranje poslovanja in nov zagon. Sami spadamo med najbolj prizadete in nov zagon je pričakovati šele v drugi polovici leta.«
Martin Jezeršek, Jezeršek gostinstvo
»Pričakujem, da bo gostinsko-turistični segment, v katerem deluje tudi naše podjetje, okreval dokaj počasi in leta 2023 zagotovo še ne bo dosegel ustvarjenih prihodov in nočitev tujih turistov kot pred epidemijo. Čeprav bo povpraševanje po Sloveniji veliko, bo največja ovira ponovna vzpostavitev vseh globalnih turističnih tokov, kar bo močno omejilo tudi število prihodov.«
Sabina Sobočan, Varis group
»Posledice epidemije se bodo poznale, toda stanje se bo slej ko prej približalo tistemu pred epidemijo. Trdno verjamemo v svoje cilje in sledimo trendom. Imamo svoje poglede, ideje in z optimizmom zremo v prihodnost. Se pa zavedamo, da bo, tako kot je trenutno, tudi v prihodnje dodaten izziv najti kakovosten kader. Lahko povem, da v našem podjetju vseskozi iščemo keramičarje, pleskarje, električarje, inženirje …«
Luka Pušnik, Zavarovalnica Triglav
»Za leto 2021 ocenjujemo, da se bo makroekonomsko okolje za naše poslovanje glede na leto prej izboljšalo in da bi gospodarstvo lahko postopno okrevalo, pri čemer rasti BDP ne bodo nadomestile padcev iz leta 2020. Razsežnost epidemioloških razmer na globalni ravni še naprej ostaja neznanka.
Ključna tveganja so povezana s tem, v kakšni finančni kondiciji bodo podjetja preživela, kar je neposredno povezano s stopnjo nezaposlenosti, povečevanjem potrošnje ob umiritvi negotovosti gospodarske situacije in vplivi teh na finančne trge ter končno ravni gospodarske rasti. Kot posledico pa je zaradi povečanih tveganj v okolju mogoče pričakovati tudi podražitev pridobivanja novega kapitala.«
Andrej Meža, NLB
»Po dobrem letu poslovanja v pogojih koronakrize so obeti za svetovno in domače gospodarstvo v tem trenutku zmerno optimistični. Izziv so za nas države, ki še vedno sprejemajo omejitve zaradi zdravstvenih razlogov, visoke cene surovin, tveganje visoke inflacije in pa pomanjkanje kadrov. Večji del gospodarstva se bo tako v prihodnjem letu postavil na noge, z izjemo zabavne industrije, nekaterih delov trgovine, gostinstva in turizma, ki naj bi polno okrevanje dočakali leta 2023, še nekoliko dlje pa bo okrevanje trajalo v panogi letalskih prevozov.«
Matjaž Čemažar, Domel Holding
»V letu 2023 je pričakovati normalizacijo razmer na trgu z vidika obvladovanja virusa, saj bo na voljo dovolj cepiv, da se bodo žarišča omejila in preprečila ponovno globalno ustavljanje gospodarstva. Ob tem je mogoče pričakovati tudi normalizacijo razmer na trgu surovin in polprevodnikov, saj se bodo povečana povpraševanja, omejene kapacitete in zaloge po dobavnih verigah postopoma iznihale. Leto bo kljub temu zahtevno, saj bodo cene surovin ostale na višjih ravneh in pritiski po verigi navzdol se bodo stopnjevali v smeri pravičnejše porazdelitve dodane vrednosti. Več izzivov pa pričakujemo tudi na trgu dela.«
Medeja Lončar, Siemens Slovenija
»Menim, da čas negotovosti še ni minil. Ob tem nimam v mislih samo pandemije, ampak spremembe v globalnih dobavnih verigah, uvajanje novih poslovnih modelov, digitalizacijo in energetsko tranzicijo. A v tem vidim tudi izjemne priložnosti za agilna podjetja, ki delujejo na področju razvoja programskih rešitev, umetne inteligence in aditivne proizvodnje, pa tudi za tiste, ki bodo nove tehnologije uporabili za spremembo svojih poslovnih modelov.
Drugi velik izziv pa bodo seveda novi načini dela, kjer pravih receptov še nimamo, ampak jih šele razvijamo, vplivali pa bodo tudi na spremembe v vodenju in organizaciji poslovanja. Izziv v Sloveniji bo še pridobivanje novih talentov in razvoj novih, digitalnih kompetenc.«
Nuša in Štefan Pavlinjek, Roto Slovenija
»Vsi kazalniki kažejo na ugodne razmere v slovenskem gospodarstvu do leta 2023. Poseben izziv pa bo vsekakor obvladovanje stroškov surovin in drugega materiala v proizvodnih podjetjih ter pridobivanje ustreznih kadrov. Ključnega pomena bo ohranjanje obstoječih in pridobivanje novih kupcev, saj je boj za tržne deleže neizprosen.«