Izbrani nasveti
•18. Avgust 2021
Delnice, zlato, obveznice, tehnološka podjetja … Finančni strokovnjak o tem, katere naložbene priložnosti se izrisujejo po pandemiji covida-19.
Gospodarstva po svetu se po dolgem času soočajo s povečanimi inflacijskimi povpraševanji. To je posledica močnih monetarnih in fiskalnih ukrepov, ki so jih države in centralne banke sprejele v času pandemije.Inflacija v EU je trenutno 2-odstotna, brezposelnost 7,3-odstotna. V ZDA je inflacija 5,4-odstotna, brezposelnost pa 6,4-odstotna. ZDA so imele v prvem četrtletju tega leta 6,4-odstotno gospodarsko rast, EU 1,2-odstoten gospodarski upad. V Sloveniji je inflacija trenutno 2,1-odstotna, brezposelnost pa 5,2-odstotna. V prvem četrtletju je BDP zrasel za 2,3 odstotka.
Donos na 10-letno slovensko obveznico je 0,10 odstotka. Cene delnic so ta trenutek relativno visoke (gledano absolutno), a obenem dokaj ugodne v primerjavi z obveznicami, pravi Rok Potočnik, finančni analitik in upravitelj premoženja pri NLB Skladih. Obveznice v tem času označuje za izjemno drage, tako relativno kot absolutno, enako pravi za nepremičnine.
Med dejavniki, ki spodbujajo višjo inflacijo, je poleg ekspanzivne monetarne in fiskalne politike v prihodnje tudi uspešna zelena tranzicija,saj se z novimi investicijami vzpenjajo cene. Razlog za krepitev inflacije bi lahko bilo tudi upočasnjevanje globalizacije, kar je posledica premika
oskrbovalnih verig bližje končni proizvodnji, višji stroški proizvodnje pa bi se prelili v višje cene.
Potočnik omenja še nekatera druga tveganja, ki so trenutno prisotna na trgih. To so denimo novi sevi koronavirusa, zametki napihovanja nepremičninskih, kripto in drugih balonov, geopolitične napetosti in visoka zadolženost.
Najbolj verjeten scenarij je kratkoročno, nekajmesečno povišanje inflacije, nato vrnitev v okvire centralnih bank (2 %).
»Svetujemo:
- razpršitev premoženja,
- izogibanje (pre)veliki izpostavljenosti 'vročim zgodbam',
- varčevanje naj bo postopno.
Ni pričakovati čudežev; videti je, da se v prihodnjih letih obeta podpovprečna donosnost,« izpostavlja Potočnik.
Nasvet smo predstavili na SBC Webinarju Naložbene priložnosti po pandemiji, ki je 17. junija potekal v organizaciji SBC in generalnega partnerja kluba NLB, d. d.