Za dober namen: Spodbuda k donaciji za napravo, ki rešuje življenja

Dogodki

22. Februar 2021

Za dober namen: Spodbuda k donaciji za napravo, ki rešuje življenja

Za dober namen: Spodbuda k donaciji za napravo, ki rešuje življenja
  • UKC Ljubljana nujno potrebuje aparat Miltenyi Prodigy, s katerim bi lahko pomagali hudo bolnim z akutno limfoblastno levkemijo (ALL). Naprava omogoča pripravljanje CAR-T pripravkov za celično zdravljenje bolnikov z omenjeno boleznijo.
  • Nakup aparata Miltenyi Prodigy je zaradi oteženih finančnih razmer v zdravstvu trenutno neizvedljiv. 
  • Z napravo bi v UKC Ljubljana lahko zdravljenje te težke bolezni, ki največkrat prizadene otroke in mlajše odrasle, naredili bistveno dostopnejše in tako mnogim hudo bolnim omogočili bistveno večje možnosti za preživetje.
  • Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo se v okviru zbiranja donacij za nakup omenjene naprave obrača na gospodarstvo in podjetnike. Na pobudo člana kluba, podjetje Blok, se združenje obrača tudi na člane SBC.
Spoštovane članice in člani SBC,

na pobudo člana kluba, podjetja Blok, vas želimo spodbuditi k donaciji za napravo Miltenyi Prodigy, ki pomaga hudo bolnim in rešuje življenja.

Za namen zbiranja sredstev za nakup aparata CAR-T je Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, pri NLB d.d. odprlo poseben TRR:
- SI56 0284 3026 3615 528,
- Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, Vrazov trg 1, 1000 Ljubljana,
- koda namena: CHAR

Donirate lahko tudi z SMS sporočilom: na številko 1919 pošljite ZDRAV5 in prispevali boste 5 evrov.

Kontakti:
www.limfom-levkemija.org
www.nazajvzivljenje.si
www.dajsenaseznam.si

ZAKAJ POBUDA ZA DONACIJO?

Medicina je v zadnjih letih močno napredovala, za najbolj napredno vejo pa velja hematologija. V minulih desetletjih so po zaslugi naprednih metod številni bolniki živeli dlje. Nov način zdravljenja bolnikov z akutno limfoblastno levkemijo (ALL) je tako imenovana CAR-T tehnologija, ki pa je zaradi dragih celičnih pripravkov kot končnega proizvoda finančno izjemno težko dostopna, s tem pa težko dosegljiva številnim hudo bolnim.

Aparat, ki daje upanje številnim hudo bolnim

Druga, bistveno cenejša možnost je, da CAR-T pripravek strokovnjaki naredijo sami. Za to je potreben aparat Miltenyi Prodigy, ki je osnovni tehnični pripomoček, namenjen pripravljanju CAR-T produktov za celično zdravljenje bolnikov z akutno limfoblastno levkemijo (ALL). V zadnjih letih se je ta oblika zdravljenja izkazala za učinkovito, sledile so številne klinične raziskave, ki so do danes utrle pot CAR-T v vsakodnevno prakso za številne novotvorbe v hematologiji,pojasnjuje doc. dr. Matjaž Sever, dr. med., s Kliničnega oddelka za hematologijo na UKC Ljubljana.

 

Pobuda združenja za pomoč pri nakupu
Okvirna cena aparata Miltenyi Prodigy s podporno tehnično opremo je dobrih 600 tisoč evrov. Država doslej, tudi zaradi višje sile v obliki pandemije covid, ni imela pravega posluha in morda tudi ne možnosti za finančni vložek. Zato so se v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo - soglasjem UKC Ljubljana - odločili, da skušajo nakup te izjemno pomembne naprave, ki rešuje življenja, omogočiti preko zbranih donacij, ki bi jih prispevalo gospodarstvo in podjetniki. Prav ti, so prepričani v združenju, kljub težkim časom razumejo potrebo po pomoči in sledenju vrhunske tehnologije, znanosti in postopkov zdravljenja.

Kot pravi dr. Sever, danes CAR-T uporabljajo pri zdravljenju ALL pri otrocih in mladih odraslih ter difuznega velikoceličnega B limfoma (DVCBL). Pri ALL dosegajo 60 %, pri DVCBL pa 40 % dolgoročne odgovore na zdravljenje, verjetno je del teh bolnikov celo ozdravljenih. »Vedeti pa je potrebno, da sicer za te bolnike nimamo nobenega mogočega zdravljenja več in da ja druga možnost zgolj ''pokopališče''.«

Dr. Sever še pojasnjuje, da z lastnim CAR-T produktom, ki bi ga lahko ustvarjali z aparatom Miltenyi Prodigy, ne bi le omogočili zdravljenje več bolnikov, ampak bi bil CAR-T tudi občutno cenejši od komercialno dostopnih CAR-T. S CAR-T celičnimi pripravki bi lahko pomagali tudi bolnikom z drugimi boleznimi.

Strokovnjaki iz UKC zagotavljajo, da bodo sredstva uporabljena pošteno, pregledno in izključno namensko. Projekt podpira tudi Medicinska fakulteta Ljubljana.

V projektu bodo sodelovali Medicinska fakulteta (prof. dr. Igor Švab, dr. med.), Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (prof. Alojz Ihan, dr. med.), Zavod za transfuzijsko medicino (mag. Marko Cukjati, dr.med., spec. transf. med.), Kemijski inštitut (prof. dr. Roman Jerala, dr. kem.) in zasebno podjetje Educell (Miomir Knežević, univ. dipl. biol.), katero ima že dolgoletne izkušnje s podobnimi projekti.

Več informacij: Doc. Matjaž Sever, dr. med. (01 522 8353) Prof. dr. Samo Zver, dr. med.(01 522 8361) Kristina Modic (040 240 950) limfom.levkemija@gmail.com

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.