Izbrani nasveti
•11. Januar 2021
Predstavljamo tri možnosti iskanja rešitev za vaše razvojne izzive s pomočjo zunanjih strokovnjakov — raziskovalcev na ljubljanski in mariborski univerzi. Podjetja se lahko pri iskanju razvojnih izzivov obrnete na:
Z vsemi se lahko dogovorite za srečanje in opredelite vaše poslovne oziroma razvojne izzive. Strokovnjaki za prenos znanja in tehnologij bodo o izzivih obvestili raziskovalce na fakultetah in organizirali predstavitve mogočih rešitev in strokovnih znanj za vaš razvojni izziv. V primeru medsebojnega interesa UL oziroma UM pripravita akcijski načrt za dogovorjene razvojne projekte ter tudi spremljata njihov napredek.
Pisarna za prenos znanja (Univerza v Ljubljani)
Pisarna za prenos znanja deluje kot del Univerze v Ljubljani, ki prelivanje znanja v gospodarstvo prepoznava kot svoje strateško poslanstvo in želi izkoristiti dodatne potenciale prenosa tehnologij na trg. Reševanje razvojnih izzivov podjetij je pilotni projekt Pisarne za prenos znanja, ki poteka od novembra 2018. V projektu je do sedaj sodelovalo 5 fakultet in 3 podjetja, izvedli so 30 R2B (research to business) sestankov. Kot rezultat je bilo dogovorjenih 5 projektnih sodelovanj in 7 potencialnih razvojnih projektov med fakultetami ter podjetji. Za leto 2020 se načrtujejo še 3 dodatni projekti. Pisarna bo v naslednjih mesecih izvedla še 2 izziva podjetij. Na Univerzi v Ljubljani so na ta način poiskali potencialne rešitve za izzive, kot so na primer: obdelava in vizualizacija velikih količin podatkov, vplivi čistil na steklene površine; digitalizacija ogrevanja, izboljšanje prenosa toplote, prepoznavanje vedenjskih vzorcev... Univerza v Ljubljani sicer že vrsto let aktivno sodeluje pri razvoju inovacij slovenskih podjetij ter na ta način uspešno krepi konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Za sodelovanje z raziskovalci Univerze v Ljubljani pišite na gospodarstvo@uni-lj.si oziroma pokličite na +386 (0)1 2418 528.Služba za prenos znanja (Univerza v Mariboru)
Univerza v Mariboru že dlje časa uspešno prenaša znanja in tehnologije v gospodarsko in družbeno okolje. Razvojno-raziskovalno sodelovanje poteka z raziskovalci na številnih multidisciplinarnih področij 17 fakultet Univerze v Mariboru. Podporo aktivnostim na področju prenosa znanja in tehnologij v sodelovanju z drugimi službami univerze izvaja Služba za prenos znanja in tehnologij Univerze v Mariboru. Ta raziskovalcem, študentom in podjetjem zagotavlja pomoč pri zaščiti in komercializaciji njihovega strokovnega znanja, tehnologij in idej. V sklopu aktivnosti so s pomočjo R2B sestankov (research to business) v zadnjem letu povezali z raziskovalci več podjetij. Predvsem na področjih konstrukterstva, energetike, senzorike, IT rešitev, naprednih materialov, biokemije, HPC in digitalizacije. Pomagali so tudi pri urejanju medsebojnih razmerij, zaščiti skupnih izumov s pravicami industrijske lastnine in iskanju primernih razvojno-raziskovalnih partnerjev (z dokazano znanstveno odličnostjo) za potrebe sodelovanja v skupnih projektih (npr. SME Instrument, H2020 ...).Kako poteka postopek sodelovanja s strokovnjaki za prenos znanja in tehnologij
1. korak: dogovorite se za srečanje, na katerem identificirate konkretne in/ali strateške izzive. 2. korak:strokovnjaki za prenos znanja in tehnologij o izzivih podjetja obvesti raziskovalce na fakultetah in jih povabi, da podjetju predstavijo svoje potencialne rešitve, znanje, kompetence in izkušnje. 3. korak: predstavitve potencialnih rešitev potekajo individualno, v pogojih zaupnosti; izvedba predstavitev poteka v prostorih univerze ali v podjetju. 4. korak: izmenjava informacij o potencialih nadaljnjega sodelovanja in priprava akcijskega načrta za dogovorjene razvojne projekte. Za sodelovanje z raziskovalci Univerze v Mariboru pišite na tto@um.si oziroma pokličite na 386 (0)2 23 55 298.Pisarna za prenos znanja na Kemijskem inštitutu
Kemijski inštitut je pomemben soigralec v slovenskem in tudi mednarodnem inovacijskem ekosistemu. Rezultati raziskav Kemijskega inštituta se v industrijo prenašajo že od same ustanovitve, saj je raven sodelovanja temeljnih raziskovalnih organizacij z industrijo eden glavnih pokazateljev doseganja nivoja odlične in uporabne znanosti. Inštitut tako sistematično gradi na intelektualni zaščiti svojega znanja, kar mu omogoča širitev strateškega portfelja in komercializacijo najbolj aplikativnih tehnologij, ki nastanejo kot rezultat prebojnih bazičnih raziskav. Pisarna za prenos znanja aktivno sodeluje pri tkanju dolgoročnih povezav z industrijskimi partnerji in sicer z: - iskanjem potencialnih strank za licenciranje in/ali odkup pravic intelektualne lastnine ter - iskanjem priložnosti za svetovanje in sklepanje razvojnih pogodb. Poslanstvo Kemijskega inštituta je grajenje dolgoročnih strateških povezav z industrijskimi partnerji, skozi katere soustvarjamo nove tehnologije. Na ta način podjetje obogati lasten strateški razvoj z enkratno kombinacijo poglobljenega znanja in široke razgledanosti odličnih raziskovalcev Kemijskega inštituta. Za sodelovanje z raziskovalci na Kemijskem inštitutu pišite dr. Vojki Žunič na vojka.zunic@ki.si oziroma pokličite na +386 (0)1 4760 226.