Prihranki pri električni energiji med in po koronakrizi - kako do njih?

Izbrani nasveti

03. December 2020

Prihranki pri električni energiji med in po koronakrizi - kako do njih?

 Kaj se je letos dogajalo z gibanjem cen energentov? Kaj nas čaka v prihodnjem letu? In kako lahko podjetja izkoristijo skriti potencial in si zagotovijo dodatne prihodke? Svetuje poznavalec področja elektrike in zemeljskega plina iz podjetja GEN-I. Konkurenčnost podjetij bo tudi v prihodnosti zelo odvisna od nabave surovin. Spremenljivost njihovih cen v kombinaciji z vplivom virusa covid-19 in ostalih geopolitičnih dogodkov zahteva, da podjetja temu področju namenijo posebno pozornost.

Gibanje cen energentov v letu 2020 - kaj se je dogajalo?
  • V prvem valu (marec, april, maj) je bil opazno zmanjšan cestni promet, s tem poraba goriv za prevoz. Enako velja za letalski promet, okoli 50 % v primerjavi z letom 2019.
  • Padec emisije CO2 je bil dvakrat večji v primerjavi s padcem v času druge svetovne vojne.
  • Padel je tudi odjem elektrike. Slovenija se po prvem valu ni vrnila na prejšnjo raven (padec za približno 15%), za razliko od Vzhodne Evrope, kar kaže na to, da so bila podjetja pri nas bolj prizadeta.
  • Cene nafte so padle po vsem svetu, v drugem valu pa je bil občutno manjši padec zaradi stabilizacijskega učinka azijskih držav.
  • Cene premoga padajo od leta 2019, zaradi umika premogovnih elektrarn in 'zelene transformacije'.
  • Cena kuponov CO2 je v prvem valu padla s 25 evrov na 15 evrov, zdaj se vrača nazaj, je pa to najpomembnejši dejavnik cene elektrike. Z njimi špekulirajo tudi različni skladi, dodatno se je Evropska komisija odločila, da bi do leta 2050 zmanjšali njihovo število za 55 %.

Vpliv covid-19 na odjem elektrike in zemeljskega plina

Vsa našteta gibanja neposredno vplivajo na odjem elektrike in zemeljskega plina. Manjša kot je proizvodnja, manjši je odjem. Posledično se bo z okrevanjem gospodarstva ponovno višala tudi cena. Premogovne elektrarne trenutno niso konkurenčne plinskim. Realizirana cena elektrike je letos na ravni iz leta 2016, pravi Andrej Dernikovič, produktni vodja področja elektrike in zemeljskega plina v GEN-I. Že v letu 2019 je cena zemeljskega plina vztrajno padala, predvsem zaradi povečanega uvoza iz ZDA in tudi zaradi mile zime 2019/2020. Zaloge plina v EU so na visoki ravni, torej bodo temu primerno verjetno ostale nizke tudi cene,” pojasnjuje Dernikovič in dodaja, da je bila v juliju 2020 cena zemeljskega plina rekordno nizka: 5 evrov/MWh. “Zdaj se giblje okoli 15 evrov, povprečje od 2014 pa je okoli 20. ZDA od leta 2015 izredno povečuje kapacitete za utekočinjanje zemeljskega plina, načrti EU za povečanje od leta 2020 naprej.”

Ocena trendov gibanja elektrike in zemeljskega plina v letih 2021 in 2022

V Italiji in na Madžarskem (Slovenija sodi pod območje Madžarske) so predvidene cene za MWh za leto 2020 za 2 evra višje od cen v 2021. Primer Nemčije: cene so višje za 4 evre. Pri zemeljskem plinu porast ne bo dosti večji, pričakujejo se tudi v povprečju milejše zime. Vodni rezervoarji so zadovoljivo polni, izpostavlja Dernikovič.

Kaj nas čaka?

Povpraševanje-odjem:

Pandemija covid-19 je povzročila izjemen padec odjema elektrike v letu 2020 in tudi za leto 2021 se pričakuje, da bo odjem nižji kot v preteklih letih. Ponudba-proizvodnja: Nizke cene primarnih energentov ne nudijo veliko prostora za nadaljni padec. V Zahodni Evropi zapirajo premogovne ter jedrske elektrarne. CO2 kuponi: Pričakuje se volatilnost na trgu CO2 kuponov predvsem iz naslova sprejemanja okoljskih okvirjev na sejah v oktobru in naslednje leto (predlog 55% kuponov CO2 manj do leta 2030). Zemeljski plin: Polnost plinohramov ostaja na visokih nivojih, zato rasti cen ne pričakujemo. Zaradi nizkih absolutnih nivojev vseeno ni veliko prostora za padec cen. Ostra zima bi lahko cene dvignila. Cena električne energije v regiji: odvisna je predvsem od cen CO2 kuponov. Ob visokem stanju akumulacij hidroelektrarn in znižanem odjemu ne pričakujemo rasti cen v primerjavi z zahodnimi trgi. Izredni dogodki: Možnost ponovnega vala epidemije virusa covid-19, spremembe energetske politike, vremenske razmere v regiji.

Priporočila glede nabave elektrike in zemeljskega plina za 2021 in 2022

Največji vpliv na cene elektrike bo še naprej predstavljalo gibanje cen emisijskih kuponov. Volatilnost cen bo še naprej izredno visoka. Zaradi te visoke volatilnosti na področju električne energije se svetuje obvezna priprava strategije ščitenja in izkoriščenje trenutnih nivojev vsaj za delne nakupe za leti 2021 in 2020. Na področju zemeljskega plina se svetuje delno zapiranje pri trenutnih nivojih, morebiten dodatni padec pa je priporočljivo izkoristiti za dolgoročne nakupe, pravi Dernikovič.

Kako si lahko podjetja zagotovijo dodatne prihodke?

Mnogo podjetij namreč ne izkoristi skritega potenciala. V Sloveniji se je na podlagi evropske zakonodaje vzpostavila nova vloga tako imenovanega aktivnega odjemalca - vsakega, še tako majhnega dejavnika, ki zmore vzdrževati in ohranjati stabilnost omrežja, to pa lahko vpliva na prihodke vsakega podjeta. Taki aktivni odjemalci se prek agregatorjev (povezovalcev bremen ali proizvodnje, primeri: ELES, Elektro Celje/Gorenjska/Ljubljana/Maribor, GEN-I ...). GEN-I na primer pokriva 124 enot aktivnih odjemalcev v štirih državah. Partnerjem zagotavljajo dopolnilni vir prihodkov. V letu 2015 je GEN-I zagotavljal 13 MW fleksibilnosti/prožnosti, letos pa že 70 MW. Iz te prožnosti je v letu 2020 partnerjem zagotovil milijon evrov prihodkov (v Sloveniji in Avstriji).

Nasvet GEN-I za podjetja

  • Fleksibilnost prinaša vrednost — vključite jo čimprej
  • Izvedite avtomatizacijo vodenja energetike
  • Za vzpostavitev oblikujte interdisciplinarne ekipe
  • Fleksibilnost 'zori' skozi daljši čas
  • Začnite postopoma, z enostavnimi viri fleksibilnosti
  • Povežite se z zunanjim partnerjem, saj fleksibilnost ni problem (samo) lokalne optimizacije
Nasvet je bil predstavljen v okviru SBC Webinarja, ki je 17. novembra potekal v organizaciji SBC s partnerskim podjetjem GEN-I.

 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.