Izbrani nasveti
•07. December 2020
Hitri antigenski testi na covid-19 bodo v prihodnjih mesecih izjemno pomembni za ohranjanje poslovnih procesov in nemotenega delovanja podjetij. - V podjetjih uporabljajte teste, ker imajo dve prednosti, zaradi katerih so pomembni kljub nekoliko manjši zanesljivosti: a) široka dostopnost zaradi nizke cene in b) zelo hitri rezultati. - Zagotovite povsem zanesljivo in strokovno uporabo hitrih testov. - Priporočilo: Izvajajte kontrolne in druge hitre teste pri simptomatičnih in njihovih bližnjih stikih - v vašem podjetju s hitrimi testi omogočite testiranje svojcev simptomatičnih zaposlenih in njihovih bližnjih stikov (družinskih članov, članov gospodinjstva). - Epidemije ne bo končal noben test, ampak odgovorno ravnanje posameznikov. Če imamo simptome in imamo možnosti testirati se, to storimo, poudarja dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in član svetovalne skupine za obvladovanje pandemije covid-19. Trenutno se za ugotavljanje okužbe s SARS-CoV-2 (novi koronavirus), ki povzroča bolezen covid-19, uporabljajo predvsem tako imenovani PCR testi. Ti testi so trenutno najbolj občutljivi in zanesljivi na trgu. Zaznajo že majhno količino genoma virusa SARS-CoV-2. PCR testi so izredno visoko specifični in ob pravilni izvedbi ne prikažejo lažno pozitivnih rezultatov. Hkrati je to edina priznana metoda, ki ob negativnem rezultatu omogoča prehod državnih meja, poudarja prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., specialist klinične mikrobiologije, predstojnik inštituta za mikrobiologijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani in član svetovalne skupine za obvladovanje pandemije covid-19.
OMEJITVE IN SLABOSTI PCR TESTOV
Zdajšnji način jemanja vzorcev z metodo PCR testov ni najbolj optimalen. Najprej zaradi načina testiranja. Gre za poseg v telo, paziti je treba na ustreznost vzorca, potrebna je zdravstvena izobrazba izvajalcev in pravilna uporaba osebne varovalne opreme — le tako je odvzeti vzorec ustrezen in daje pravilen rezultat. Prav tako je treba poskrbeti za pravilno rokovanje s kužnimi odpadki in za upoštevanje kriterijev informacijske podpore, vključno z identifikacijo testiranih. Ob naštetem so omejitve in slabosti PCR testov naslednje: - Po preboleli okužbi bolnik še dolgo časa (tudi več tednov) občasno izloča delce genoma. Čeprav pacient ni več kužen (kužnost izzveni po 14 dneh brez simptomov), ti testi še naprej prikazujejo pozitiven test. To lahko povzroča nepotrebne zaplete pri vračanju delavca na delo ali pri prehajanju mej. - S trenutno dosegljivimi metodami je PCR test razmeroma počasen: v povprečju traja od 4 do 7 ur od sprejema vzorca do izvida. - PCR testi imajo omejeno dobavljivost. Prav tako so pri masovnem testiranju težave zaradi globalnega pomanjkanja reagentov. - Rezultat PCR testa velja največ 24 ur.
HITRI ANTIGENSKI TESTI (RAZLOGI ZA)
- Relativno visoka zanesljivost rezultatov testiranja. - Izjemno hitri rezultati (v 30 minutah od izvedbe testiranja). - Ni velikih omejitev pri dobavljivosti. - Izvaja jih usposobljeno zdravstveno osebje, ki tudi interpretira rezultate.
V prihodnjih tednih in mesecih bodo za odkrivanje okužb v podjetjih in za ohranjanje poslovnih procesov izjemno aktualni hitri antigenski testi. Ti testi so lahko dobavljivi in so priporočljivi za množično uporabo, kadar PCR testov ni na voljo ali pa so težave z njihovo dobavljivostjo.
Prednosti hitrih testov
Prednost hitrih antigenskih testov je, da bistveno hitreje kot PCR testi omogočajo rezultat testiranja — v 30 minutah. Pri hitrih antigenskih testih je odvzem kužnine praktično identičen odvzemu po metodi PCR. Zanje veljajo enaka varnostna pravila, ki zadevajo zaščitne ukrepe. Hitri antigenski testi so nekoliko slabše občutljivi v primerjavi s PCR testi. Dobljeni rezultat ima zanesljivost med 80 % in 95 %. To v praksi pomeni, da testi 1 na 100 testiranih lažno opredelijo kot okuženega. Po drugi strani lahko pri 1 od 5 kužnih test to kužnost zgreši, pravi prof. dr. Miroslav Petrovec. Rezultat je na voljo praktično takoj. To je izjemna prednost pred vsemi drugimi metodami za hitro odkrivanje vdorov okužbe v delovno okolje.
Izvedba in rezultati hitrih testov
Izvedba hitrih testov je relativno enostavna. Pomembno: izvajati jih mora usposobljeno zdravstveno osebje. Interpretacija testov poteka z očesnim odčitavanjem. Za to so potrebne določene izkušnje. Potrebna je velika previdnost pri interpretaciji rezultatov: zato tako testiranje sodi zgolj v roke izkušenega zdravstvenega osebja, ki izda tudi ustrezno interpretacijo rezultata. Pri hitrih antigenskih testih se ne ocenjuje samo rezultat testa, temveč tudi zdravstveno stanje osebe, ki je testirana.
Kako organizirati testiranje v podjetju?
Najpogosteje se prenosi zgodijo preko blago simptomatskih posameznikov, ki še nimajo (izrazitih) znakov, da so bolni. Podjetja naj uvedejo sistem, ki dosledno zajema testiranje vseh, ki kažejo kakršne koli znake obolenja. - Delo in postopki v podjetju naj bodo v trenutnih razmerah organizirani na način, da kdor koli ima kakršne koli simptome, ima na voljo hitri test, svetuje prof. dr. Miroslav Petrovec. - Če je količina v vzorcu premajhna in je dokazovanje težko oziroma nemogoče, ljudi prosimo, naj se naslednji dan na testiranje zglasijo še enkrat. S tem povečamo verjetnost, da bo količina v odvzetem vzorcu zadostna.
Osebe s simptomi, ki kažejo na okužbo ali bolezen
- Ljudi, ki imajo simptome, ne vabimo v podjetje, kjer se izvaja delo. Prostori morajo biti ločeni. Priporočamo, da se krog testirancev razširi. Na primer družinski člani, partnerji, vsi, ki bi imeli kakršni koli simptomi, ki so kompatibilni s covid-19. - KLJUČNO: Pri sumu na okužbo je nujno zagotoviti takojšnjega testiranja pri osebe. To velja za vse osebe, ki kažejo tudi minimalne znake ali simptome bolezni. - Oseba s simptomi spada v takojšnjo izolacijo do razjasnitve vzroka simptomov ali njihovega popolnega izboljšanja. - Če je bil hiter test negativen, znaki ali simptomi pa vztrajajo tudi naslednji dan, je obvezna ponovitev testiranja — to velja tako za HAGT kot PCR test!
»Ljudem je treba povedati, da to, kar je bilo vsa leta sprejemljivo — kihanje, smrkanje, kašljanje —, v času epidemije covid-19 ni več sprejemljivo. Vsakega, ki ima kakršne koli simptome, ki bi lahko kazali na covid-19, je treba omejiti v delovnem procesu in ga testirati,« poudarja dr. Miroslav Petrovec.
Pomembno:
Hiter test je lahko v prvih dneh po pojavu simptomov tudi lažno negativen, zato test obvezno ponovimo, če simptomi vztrajajo. Potencialno okužena v času med testiranji ne sme biti na delovnem mestu! Ključno je, da ima podjetje organizirano oziroma sklenjeno sodelovanje z ekipo, ki hitro testira in ugotavlja, ali ima potencialno bolni res covid-19.
Izvedba testiranja za podjetja - člane SBC
V Zdravstvenem zavodu Zdravje (član SBC), ki ga vodi član SBC Marko Bitenc, izvajajo PCR in hitra testiranja na virus covid-19. STANDARDNI PCR TEST - Rezultati so na voljo v 24 urah in so poslani testirancu kodirano v elektronski obliki. - Vzorce pošiljejo na Inštitut za mikrobioloijo, ki ga vodi dr. Miroslav Petrovec. HITRI ANTIGENSKI TEST - Rezultati so na voljo v 30 minutah in so poslani testiranemu kodirano v elektronski obliki. - Sočasno pošljejo rezultat testiranja tudi na NIJZ. - Pri obveščanju upoštevajo vse zahteve za varovanje občutljivih osebnih podatkov. Pomembno: Vsak rezultat hitrega testa je treba potrditi s testom PCR.
Kako poteka hitro testiranje?
TESTIRANJE V MOBILNI ENOTI: Specializirana ekipa Zdravstvenega zavoda Zdravje v sodelovanju s še enim članom SBC, podjetjem AVANT CAR opravlja testiranja na virus covid-19 na lokaciji vašega podjetja po vsej Sloveniji. Testiranje specializirana zdravstvena ekipa Zdravstvenega zavoda Zdravje. DRIVE IN TOČKA: Možnost testiranja posameznikov in skupin v garaži MCL - Zdravstveni zavod Zdravje. LETALIŠČE JOŽETA PUČNIKA: Za potnike v letalskem prometu bo na voljo PCR test. Vzorce bodo pregledali na Kliniki Golnik.
Kako se prijaviti na testiranje?
Za vsa testiranja je potrebno opraviti predhodno naročilo in rezervacijo termina. Elektronski naslov za naročilo: testiranje@zzzdravje.si Podatki, ki jih Zdravstveni zavod Zdravje potrebuje za prijavo: - ime in priimek testiranega, - naslov stalnega ali začasnega prebivališča, - datum rojstva, - KZZ številka (9-mestna številka na kartici zdravstvenega zavarovanja), - telefonska številka, - elektronski naslov.