Dobre prakse in rešitve za covid-varno okolje v podjetjih

Izbrani nasveti

10. December 2020

Dobre prakse in rešitve za covid-varno okolje v podjetjih

Dobre prakse in rešitve za covid-varno okolje v podjetjih

Predstavljamo tri primere dobrih praks in rešitev, ki so jih razvili v podjetjih, članih SBC. Posebne razmere v času epidemije so tudi slovenska podjetja prisilile v iskanje in preizkušanje inovativnih rešitev, usmerjenih predvsem v zaščito zdravja delavcev in ohranitev poslovnih procesov. Trije člani SBC predstavljajo dobre prakse za preventivo in varnost, ki so jih uvedli v svojih podjetjih in jih ponujajo tudi na trgu.

PRIMER 1: Napredne brezstične rešitve

Osnovni pojem krize je »brezstičnost«, poudarja Tone Stanovnik, direktor podjetja Špica International. Brezstičnost se kaže na več ravneh: od priporočenega distanciranja in izogibanja dotikanja skupnih točk (kljuke na vratih, gumbi v dvigalih ...), do dela na daljavo in od doma. Izpeljava tega trenda se nadaljuje v brezstični ekonomiji (low/no touch economy). Osnovno orodje postaja mobilni telefon. Obrnjena logika, ki izkorišča prednosti mobilnega telefona
  • V Špici so razvili paket aplikacij, poimenovan AntiCOVID ščit, ki ga sestavljajo: - mobilna brezstična (MB) evidenca delovnega časa (AH) in - MB Kontrola pristopa (DC).
Obe slonita na uporabi mobilnega telefona, omogočata izogibanje gneči na vhodu in v garderobi, odpravljata potrebo po odpiranju s kljukami. Kartica na steni in terminal v roki (AH) sta plod sodelovanja s podjetjem CHIPOLO in obrneta miselnost - terminal je vaš mobilnik, na razdalji 10 metrov vam BT (bluetooth) tehnologija odpira vrata. Pametno štetje obiskovalcev prostora
  • Nosilni sistem Time&Space so nadgradili z novimi rešitvami za boljše planiranje delovnega časa in prerazporeditve, za obračunavanja modifikacij delovnega časa in obdelavo bolniških listov, za delo od doma in delo na daljavo.
  • Razvili so rešitev za štetje prisotnosti v prostoru (skupaj s kamero), uporabno za javne prostore in trgovske lokale.
Brezstična dostava na dom
  • Podobno lahko omogočijo tudi prepoznavanje nošenja maske in merjenje telesne temperature. Zadnji od predstavljenih rešitev sta glasovno komisioniranje (naročanje) v kombinaciji z brezstično dostavo na dom, pri čemer podpisovanje dokumentov ni več potrebno.
Izkoriščanje oblaka
  • Dodatno so večino informacijskih rešitev prenesli v oblak Microsoft Azure, kupcem pa so omogočili naročninske pakete, skupaj s 14-dnevno brezplačno testno uporabo.
  • Zagnali so kontaktno-svetovalni center, v času pandemije omogočili brezplačno uporabo za določene storitve, poenostavili postopek nakupa (prijaznejši uporabniški vmesnik) in ga okrepili s povratno zanko v smeri trženja.
  • Nove kadre so - skupaj z Ekonomsko fakulteto UL - povezali v projekt izmenjave znanj prek celotnega podjetja.

PRIMER 2: Pametno zračenje, ki izboljšuje kakovost zraka

Pri lokalnih prezračevalnih sistemih so v MIKroventu dosegli rešitve, ki prinašajo opazno izboljšanje zračenja notranjih prostorov. »Že v obdobju pred korono je bil izredno problematičen plin radon, ki ga je v Sloveniji kar nekajkrat več, kot je povprečje v Evropi,« poudarja direktor podjetja MIK Celje Franci Pliberšek. Sistemi MIKrovent prinašajo:
  • občutne prihranke pri porabi energije za ogrevanje (95 % rekuperacija),
  • znižanje ravni hrupa,
  • omejitev vstopa insektom,
  • čistejši in bolj svež notranji zrak in
  • v časih koronakrize tudi tako priporočeno stalno zračenje prostorov.

https://www.youtube.com/watch?v=Yh9i6lYOBgg&t=67s

 

PRIMER 3: Uporaba kakovostnih standardiziranih mask

V podjetju Lotrič Meroslovje so z ustreznim nošenjem mask in upoštevanjem ukrepov učinkovito preprečili širitev konkretnih primerov okužbe in zdaj so »korona-free« okolje. Zaščitne maske FFP Do leta 2020 laboratorijev za obrazne maske praktično ni bilo. V marcu 2020 se pričela pojavljati povpraševanja, najprej iz Italije. Obrazne maske se delijo na:
  • zaščitne (FFP - filtering facepiece),
  • medicinske/kirurške in
  • osebne maske.
FFP maske ščitijo pred delci (prah in  aerosoli). Ker se nanje veže virus, se štejejo za najboljšo zaščito. Oznake in standardi so različni med EU, ZDA in Kitajsko. Pri nas so v uporabi kategorije 1, 2 in 3, z možnim dodatkom R, kar pomeni možnost ponovne uporabe:
  • kategorija 1 filtrira 80 %,
  • kategorija 2 94% in
  • kategorija 3 preko 99 %.
Zdravstveni delavci povečini uporabljajo maske 2. in 3. kategorije. Pravno je to vsebovano v uredbi 2016/425 o osebni varovalni opremi. Potrebno je uporabljati standardizirano opremo, je opozoril Primož Hafner, tehnični direktor podjetja Lotrič Meroslovje. Medicinske maske kot zaščita pred kapljicami Medicinske maske so namenjene predvsem preprečevanju širjenja kapljevin, tudi tu so podani razredi in standardi. Na Kitajskem so od začetka leta registrirali 40 tisoč podjetij za proizvodnjo medicinskih pripomočkov. Slovenski izdelki so izstopajoče visoke kakovosti, pravi Hafner. Kako pri Lotriču preizkušajo ustreznost mask Lotrič Meroslovje v sodelovanju s partnerjem Nacionalnim inštitutom za biologijo (NIB) izvaja preskuse obraznih mask v skladu z EN 14683:2019. V testiranju so v samem vrhu v EU. Poleg že izdelanih mask v razvojni fazi preskušajo tudi material, ki je namenjen izdelavi končnih proizvodov, vse z namenom, da zadostijo zdravstvenim in varnostnim zahtevam. Parametri preskusa so:
  • učinkovitost bakteriološke filtracije,
  • samo dihanje,
  • biološka združljivost,
  • odpornost na brizg tekočine in
  • čistost na mikrobe (bio obremenitev, sterilnost).
Bombažne maske, na primer, niso primerne (nabira se CO2), marsikatere maske vsebujejo nezdrave snovi, v filtrih se nabirajo snovi, niso pralne itd. Nasvet: preverite kakovost in standarde mask Upoštevajte zakon o varnosti in zdravju pri delu, niso vse maske ustrezne (dokazila). Slovenska specifikacija je SIST-TS 1200:2020, evropska pa CWA 17553:2020 E. Vsekakor vsem svetujejo uporabo izdelkov, ki izpolnjujejo standarde; ti so vzpostavljeni prav z določenim namenom.

Nasveti so bili predstavljeni v okviru SBC Webinarja, ki je 8. decembra potekal v organizaciji SBC s skupaj s člani kluba: Špica International, MIK Celje in Lotrič Meroslovje.

https://www.youtube.com/watch?v=oBcm0ifQGt8    

 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano
To spletno mesto varuje Google reCAPTCHA in veljata Politika zasebnosti in Pogoji storitve.