INFO KORONAVIRUS: »Vse se bo ustavilo - to je zelo drastičen scenarij«

Izbrani nasveti

11. Avgust 2020

INFO KORONAVIRUS: »Vse se bo ustavilo - to je zelo drastičen scenarij«

INFO KORONAVIRUS: »Vse se bo ustavilo - to je zelo drastičen scenarij«

»Gospodarstva v dveh letih ne bodo uspela priti na izhodno točko. Ocenjujem, da bodo imele konec leta 2021 ZDA realni BDP okoli 5 % nižji kot pred krizo, v Evropi bo ta številka nekoliko višja zaradi izvozne naravnanosti. Takšen upad BDP nas lahko skrbi.« Tako o posledicah pandemije koronavirusa covid-19 razmišlja priznani slovenski ekonomist dr. Egon Zakrajšek. Avtor: Jan Tomše (članek je objavljen v reviji SBC Podjetnik, izdaja junij 2020) Najbolj prizadeta bodo gospodarstva, ki temeljijo na izvozu, saj je izvoz tesno povezan z globalnimi verigami vrednosti. Trajalo bo precej časa, da bodo ta gospodarstva okrevala v smislu, da se njihova gospodarska aktivnost vrne nad predkrizno raven . Po drugi strani so scenariji, da se bo vse ustavilo, vključno z globalizacijo in vsemi povezanimi procesi, spet zelo drastični. Za podjetja, ki so vključena v globalne verige, je po Zakrajškovih besedah zlasti pomembno, da so zdaj dobila informacije, kaj zanje predstavlja velika tveganja. Globalne verige vrednosti se bodo poenostavile, postale bodo robustnejše, ponekod se bodo skrajšale, je prepričan Zakrajšek. Ni pa verjeti, da se bo celoten produkcijski proces na globalnem nivoju zaustavil, saj je to nemogoče. Tržni pritiski, na primer stroškov dela, so tako intenzivni, da to ne pride v poštev. Se bodo pa stvari gotovo spremenile. Kako se bodo spremenile? Spremenila se bo dinamika. Trg bo iskal rešitve. Nekatera podjetja bodo pri tem zelo inovativna, druga ne. To se je zdaj že dogaja, izpostavlja Zakrajšek.

Učinki šokov so lahko dolgotrajni

Trgovinska trenja, zlasti med ZDA in Kitajsko, tudi Rusijo, in druga zaostrovanja ekonomskih odnosov, imajo negativen vpliv na finančne trge. V trenutnih cenah na finančnih trgih sta namreč že vgrajena optimizem in pozitiven pogled na prihodnost, opozarja Zakrajšek. Finančni načrt za okrevanje Evrope, vreden 750 milijard evrov, ocenjuje za zgodovinsko potezo, ki je bila nujno potrebna. Verjeti, da bo obdobje po krizi ponudilo oster odboj na predkrizno raven po scenariju V (zelo optimističen scenarij, op. a.) - o tem lahko samo sanjamo. Morda bodo številke v tretjem in četrtem kvartalu videti relativno v redu, toda zavedati se moramo, da so učinki takih šokov dolgotrajni. To je logično — če zapreš celotno ekonomijo, ne moreš pričakovati drugačnega izida, ponazarja Zakrajšek. Gospodarstva v dveh letih ne bodo uspela priti na izhodno točko. Zakrajšek: »Ocenjujem, da bodo imele konec leta 2021 ZDA realni BDP okoli 1-2 % nižji kot pred krizo, v Evropi bo ta številka nekoliko višja zaradi izvozne naravnanosti in manj učinkovitih ukrepov na fiskalni ravni. Čeprav govorimo le o nekaj odstotkih, so to velike številke in takšen upad BDP nas lahko skrbi.«

 

Kaj se bo zgodilo z globalizacijo, kot jo poznamo?

Ogromno infrastrukture je zgrajene z namenom, da privablja tuje investicije. Podjetja bodo zdaj analizirala verige in jih skušala narediti bolj robustne. Morda bodo nekatere člene izločili in skrajšali verige. Ni pa pričakovati, da bi se globalne verige v kratkem povsem preselile drugam., pravi Zakrajšek. »Tega ne pričakujem. Značilnost globalnih vrednostnih verig je, da so povezane z velikimi stroški. Potreben je velik šok, da se verige preselijo drugam. Morebitne selitve so odvisne od panoge do panoge. Pa tudi od države, okolja: države z velikimi strukturnimi in političnimi problemi gotovo niso najbolj atraktivne. Poleg tega gospodarstva, ki so na račun krize izgubila investitorje, ne bodo mirno gledala, kaj se dogaja, ampak bodo strateško ukrepala.«

Na tej povezavi lahko dostopate do drugega dela pogovora z dr. Zakrajškom, kjer boste izvedeli: 
  • Katere panoge bodo najbolj prizadete?
  • Kaj Zakrajšek napoveduje globalnemu turizmu?
  • Kaj se bo zgodilo z avtomobilsko industrijo?
  • Kaj bi izboljšal pri slovenskih ukrepih za boj proti covid-19?
  • Bo Slovenija izšla iz krize kot zmagovalka ali kot poraženka?
  • Imamo po zadnji pandemiji nov model, kako se boriti proti dogodkom, ki ustavijo svet?

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano