INFO KORONAVIRUS: Ni ga junaka, ki bi znal napovedati

Izbrani nasveti

10. Avgust 2020

INFO KORONAVIRUS: Ni ga junaka, ki bi znal napovedati

INFO KORONAVIRUS: Ni ga junaka, ki bi znal napovedati

Industrijska podjetja so že prilagodila poslovne načrte. Ali bo to dovolj ali pa bodo morali uvesti še dodatne ukrepe, bo jasno že poleti. Avtorica: Polona Movrin (članek je bil objavljen v reviji SBC Podjetnik, izdaja junij 2020) Vrednost industrijske proizvodnje je marca, ko je bila razglašena epidemija covida-19, doživela največji mesečni padec po novembru 2008. Nekatera podjetja so namreč takoj začela omejevati proizvodnjo. V podjetju Ecu, ki deluje v kovinarski panogi, za zdaj še imajo naročila: »Naše poslovanje je v večji meri vezano na nemški in avstrijski trg, ki imata praviloma naročila vsaj za štiri mesece vnaprej, in za zdaj tudi mi od njih dobivamo naročila. Poleti pa pričakujemo padec in takrat bomo morda morali začeti razmišljati o spremembi izdelovanja različnih proizvodov oziroma usmeritvi v tisto, kar bo aktualno.« Veliko je odvisno od tega, kako se bosta s krizo spoprijela nemško in avstrijsko gospodarstvo ter kako bosta državi priskočili na pomoč. V podjetju Ecu sicer opozarjajo, da je bila gospodarska klima slaba že pred pojavom covida-19, ta pa jo je le še poglobil: »Že v lanskem letu je naše podjetje zabeležilo 10-odstotni padec celotnega prometa. Če pa primerjamo po mesecih, se je že marca letos poznal padec približno 30 odstotkov glede na lanski marec.«

Prilagoditev investicij

V Intra Lightingu, kjer ustvarjajo svetila, je bilo poslovanje sprva primerljivo z lanskim, zdaj pa že občutijo upad naročil. »Prvi mehak ukrep, ki smo ga sprejeli, je preložitev kolektivnega dopusta iz avgusta na junij. Če se zadeve ne izboljšajo, bomo uvedli skrajšanje delovnega časa,« pojasnjujejo v podjetju. Prilagodili so tudi investicije: »Leto 2020 je za Intra Lighting v znamenju investicij. Zaradi krize smo morali investicijo v novo tovarno in poslovne prostore oziroma selitev na eno lokacijo prilagoditi in zmanjšati za 20 odstotkov. Ključni del, tovarno, bomo izpeljali v celoti, izgradnjo novih poslovnih prostorov pa bomo prenesli na prihodnje obdobje.« Za koliko časa bo kriza zaradi covida-19 zaznamovala njihovo panogo, težko predvidevajo: »Gradbišča se v različnih državah različno odpirajo. Ponekod so odprta delno, ponekod so še zaprta, spet drugod delajo normalno brez prekinitev. Naše poslovanje je s tem neposredno povezano. Prej ko se bodo zadeve sprostile, prej se bo trend spremenil.«

Optimistično v poletje

Podjetje Var, ki proizvaja visokokakovostna progresivna orodja, je v času epidemije delalo nemoteno, so pa morali zaradi upada prodaje narediti rebalans poslovnega načrta za leto 2020. Maksimalno so skušali uravnotežiti prihodke in odhodke. »Zelo smo intenzivirali aktivnosti za pridobivanje novih kupcev in s tem novih projektov, čeprav smo ob tej krizi spoznali, da je naš portfelj kupcev za takšne primere ustrezen. Prav tako smo krepili aktivnosti na vseh razvojnoinvesticijskih projektih,« navaja izvršni direktor podjetja Radovan Žerjav. Glede napovedi za naprej so previdni: »Ni ga junaka, ki bi v tem trenutku znal napovedati tok dogodkov na področju avtomobilske industrije. Glede na naše podatke bosta maj in junij enako slaba, medtem ko se za julij, avgust in september že čuti porast naročil.«  

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano