Izbrani nasveti
•09. Julij 2020
Med novimi ukrepi, ki jih je konec maja prinesel Zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije bolezni covid-19 za državljane in gospodarstvo (ZIUOO PE), je za delodajalce bistvenega pomena za naslednje mesece subvencioniranje skrajšanega polnega delovnega časa. Avtor: Matjaž Petan, direktor za pravne zadeve, SBC (članek je objavljen v reviji SBC Podjetnik, izdaja junij 2020)
Delno subvencioniranje skrajšanja polnega delovnega časa
Delodajalec bo lahko delavcu, ki ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, v primeru začasne nemožnosti zagotavljanja dela iz poslovnih razlogov začasno odredil delo s skrajšanim delovnim časom (od 20 do 35 ur na teden), v preostalem deležu do polnega delovnega časa pa delavca hkrati delno napotil na začasno čakanje na delo. To pravico do subvencije lahko uveljavlja delodajalec, ki:
Ker je namen zakona ohranitev delovnih mest, odreditev dela s skrajšanim delovnim časom ni možna v času odpovednega roka, posameznemu delavcu pa se lahko odredi delo s skrajšanim delovnim časom od 1. junija do 31. decembra 2020. Delodajalec mora delavcu pisno odrediti delo s skrajšanim delovnim časom, ki ne sme biti krajši od polovice polnega delovnega časa, o čemer mora obvestiti Zavod RS za zaposlovanje najkasneje v roku treh delovnih dni od napotitve. Vlogo za dodelitev subvencije pa je treba vložiti najpozneje v 15 dneh po odreditvi skrajšanega delovnega časa. Zavod RS za zaposlovanje bo o vlogi odločil s sklepom v 15 dneh od prejema vloge. Višina subvencije je fiksna, sega od 112 do 448 evrov, odvisno od obsega skrajšanega delovnega časa. Delodajalec v obdobju prejemanja subvencije in še mesec dni po tem obdobju ne sme začeti postopka odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga delavcem, ki jim je odredil delo s skrajšanim delovnim časom.
Delno povračilo nadomestila plače lahko z vlogo uveljavljate le še do 30. junija
S tretjim protikoronskim zakonom je bil ukrep za delno povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju podaljšan do konca junija. Bistvena sprememba za delodajalce je višina delnega povračila izplačanega nadomestila plače, ki znaša 80 odstotkov nadomestila plače in je omejena z višino najvišjega zneska denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, določenega v zakonu, ki ureja trg dela. V 80 odstotkih nadomestila plače je vključeno nadomestilo plače in prispevki za vsa socialna zavarovanja. Višina delnega povračila nadomestila plače, ki ga izplača Republika Slovenija, ne sme presegati 80 odstotkov vrednosti izplačanega nadomestila plače, zato delodajalec krije preostalo višino povračila do 20 odstotkov nadomestila plače in prispevkov. Delodajalec uveljavi pravico do povračila izplačanih nadomestil plače z vlogo v elektronski obliki pri Zavodu RS za zaposlovanje najpozneje do 30. junija 2020.