INFO KORONAVIRUS: Viri financiranja, ki lahko pomagajo preprečiti likvidnostni krč

Izbrani nasveti

11. Marec 2020

INFO KORONAVIRUS: Viri financiranja, ki lahko pomagajo preprečiti likvidnostni krč

INFO KORONAVIRUS: Viri financiranja, ki lahko pomagajo preprečiti likvidnostni krč

V podjetju Tiko Pro so pripravili seznam finančnih možnosti, ki so podjetjem na voljo v tem trenutku in lahko pomagajo preprečiti likvidnostni krč, povezan s širjenjem koronavirusa.  Avtorici: Karin Harb in Kristina Kočet Hudrap, Tiko Pro d.o.o. S širjenjem koronavirusa se krepi tudi strah pred likvidnostnim krčem. Medtem ko vlada pripravlja ustrezne ukrepe za gospodarstvo, smo zbrali seznam finančnih možnosti za izboljšanje likvidnosti podjetji, ki so na voljo že v tem trenutku. Posebej bi izpostavili kreditne linije različnih slovenskih razvojnih skladov, ki omogočajo podjetjem premoščanje likvidnostnih težav zaradi izpada prihodkov oziroma prekinitve dobaviteljskih verig.

- SID banka

SID banka ima trenutno na voljo različne programe financiranja za mikro, mala, srednja in velika podjetja, kjer lahko pridobite financiranje pod ugodnejšimi pogoji.

  • Program MSP 8 omogoča, da se v okviru kredita zagotovijo sredstva.  S sredstvi boste lahko financirali: nabavno vrednost opredmetenega in neopredmetenega sredstva, stroške materiala in storitev, drobnega inventarja ter trgovskega blaga, celotne stroške dela, stroške v zvezi z opravljanjem dela podjetnika kot so prispevki za socialno varnost, povračilo stroškov službenih potovanj, prehrane med delom, prevoza na delo in dela na terenu. Cilj je, da se podjetju omogočijo investicije, razbremenijo denarni tok ter da ob zaključku kredita podjetje doseže 40 % stopnjo kapitala v vsej aktivi/pasivi.
  • Program MSP 7 (Financiranje poslovanja in kapitalskega utrjevanja) je namenjen podjetjem, ki so podkapitalizirana, vendar imajo razvit zdrav poslovni model z jasno idejo in vizijo poslovanja. Ukrep omogoča, da se v okviru kredita zagotovijo sredstva, s katerimi boste lahko financirali: krepitev poslovanja, krepitev kapitala, plačila za nakup materiala in storitev, plačila za nakup trgovskega blaga in drobnega inventarja, celotne stroške dela. Na ta način se podjetju omogoči poslovanje, razbremeni se denarni tok ter krepi se kapitalska ustreznost.

Pogoji pridobitve financiranja MSP 8 in 7 za podjetja: - poslovanje najmanj 2 poslovni leti ob oddaji vloge, - najmanj 2 zaposlena v zadnjem poslovnem letu, - ne teče postopek insolventnosti, - imate poravnane vse obveznosti iz naslova obveznih dajatev, - višina kredita: od 100.000 do 8.000.000 predvidena obrestna mera 6-mesečni euribor + 2,5 % p.a, - lastna udeležba najmanj 15 %, - ročnost kredita: 6 — 12 let, - moratorij do ½ ročnosti kredita, - vse vrste zavarovanj.

  • NOV program MSP 9 bo odprt konec meseca marca, omogočal bo financiranje obratnega kapitala zlasti za premoščanje likvidnostnih težav podjetij zaradi izpada prihodkov oziroma prekinitve dobaviteljskih verig. Kvota bo znašala 50 milijonov  in jo bo mogoče koristiti med 6 ter 12 mesecev. Znesek kredita bo predviden od 100.000do 5 milijonov  z ugodno obrestno meri, ki bo pomenila pomoč de minimis, doba kreditiranja pa bo med 2 in 12 let ter možnost ustrezno potrebnih moratorijev na odplačilo glavnice.
  • TURIZEM 1: trenutni razpis je namenjen izključno investicijam v turizmu. Konec marca bo SID banka v okviru istega programa začasno omogočila tudi financiranje obratneg akapitala podjetji. Pri tem trenutno proučujejo tudi možnost razširitve izvajanja programa na gostinjsko dejavnost.

*Poudarjamo tudi, da ima SID banka enake programe tudi za financiranje investicij. Več informacij o možnostih, ki jih ponuja SID banka, najdete tudi na tej povezavi. 

- Slovenski podjetniški sklad

  • Slovenski podjetniški sklad bo drugi polovici marca objavil razpis P1 2020, ki je namenjen tako za investicije kot za obratna sredstva. Za investicije je mogoče pridobiti do 1,25 milijona za obratna sredstva pa do 100.000  za mala podjetja (do 49 zaposlenih) ter do 200.000 za srednje velika podjetja (od 50 do 249 zaposlenih).

Obrestna mera se bo tudi letos razlikovala glede na podjetje: - Podjetja, mlajša od 5 let, bodo imela obrestno mero 6 mesečni EURIBOR + 0,50 %; - Podjetja starejša od 5 let, bodo imela obrestno meto 6 mesečni EURIBOR + 0,75 %; - Za tehnološko-inovativna podjetja (ne glede na starost) bo obrestna mera 6 mesečni EURIBOR + 0,50 %; - Če podjetje spada v dejavnost G — trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil, je obrestna mera 6 mesečni EURIBOR + 1,00 %. Odplačilna  doba za kredita obratnih sredstev je do 5 let, za investicije pa do 10 let. Višina garancije: 60 % ali 80 % od neodplačane glavnice kredita. Zavarovanje: Dogovorjeno sprejemljivo razmerje zavarovanja med vrednostjo kredita in vrednostjo zavarovanja, je 1 : do največ 0,8. Pri tem razmerju se ne upošteva zavarovanje z garancijo Sklada.

- Slovenska turistična organizacija (STO)

  • Promocija turizma (subvencije do 50.000 ) Turizem je panoga, ki jo je koronavirus najprej in najbolj občutno prizadel. Slovenska turistična organizacija (STO) se je na trenutno nestabilno gospodarsko situacijo v turizmu nemudoma odzvala s spremembo aktualnih javnih razpisov in s prilagoditvijo aktivnosti na emitivnih trgih slovenskega turizma. Trenutno lahko podjetja pridobijo do 50.000 nepovratnih sredstev, 60 % subvencije, za namene sofinanciranja promocijskih aktivnosti. Rok za prijavo je že 2.4.2020.

 

 

E-novice

Naročite se na ključne informacije in praktične nasvete.

Zahtevano
Zahtevano