Več 30 uspešnih slovenskih podjetnikov in direktorjev, članov SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, se danes na poslovni konferenci v švicarskem Zürichu udeležuje podjetniških srečanja s predstavniki švicarskega gospodarstva. V ospredju sta širitev poslovnega sodelovanja in iskanje novih poslovnih priložnosti. Dogodek poteka kot del 1. izhodne podjetniške delegacije v organizaciji SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, udeležuje pa se ga tudi slovenski predsednik Borut Pahor.
Slovensko-švicarska poslovna konferenca pod naslovom »Slovenia – The Land of Niche Champions« se je danes, v četrtek, 19. septembra, ob 17. uri začela na sedežu švicarske organizacije Switzerland Global Enterprise. Predstavlja nadaljevanje sodelovanja SBC – Kluba slovenskih podjetnikov s sorodnimi švicarskimi podjetniškimi organizacijami, ki se je izkazalo za izjemno uspešno že na letošnjem SBC Forumu februarja v Postojni, ko so se ga udeležili predstavniki Economiesuisse, najmočnejše podjetniške organizacije v Švici. Pri organizaciji konference v Zürichu poleg SBC sodelujejo tudi Veleposlaništvo RS v Bernu, organizaciji Economiesuisse in Switzerland Global Enterprise ter švicarska gospodarska zbornica.
Več kot 30 podjetnikov in direktorjev iz Slovenije zastopa 19 nadpovprečnih slovenskih podjetij – članov SBC, na švicarski strani pa so prisotni predstavniki švicarske organizacije Switzerland Global Enterprise, ki si prizadeva za krepitev investicij, izvoza in mednarodnega sodelovanja švicarskih podjetij. Med udeleženci iz Slovenije so podjetja, člani SBC: Armat, C Tehnologija, Cleangrad, CNC Murko, Conditus, Elvez, Forstek, Gec, Kovis, Kovit Projekti, Lek veterina, MIK Celje, Nieros Metal, Podkrižnik, POS Elektronček, Riedl CNC, Špica International, Tim Pavlin in TRM Filter.
V sklopu delegacije potekajo individualna podjetniška srečanja s švicarskimi partnerji, predstavniki organizacije Switzerland Global Enterprise, z namenom vzpostaviti in okrepiti poslovno sodelovanje in tako poiskati nove poslovne priložnosti za rast in krepitev dodane vrednosti. Udeleženci so pred začetkom poslovne konference obiskali podjetje Burckhardt Compression, ki izdeluje kompresorje in drugo opremo za naftno, plinsko in kemično industrijo, in s švicarskimi podjetniki izmenjali dobre prakse in izkušnje.
Poslovno sodelovanje med Slovenijo in Švico je v prvi polovici letošnjega leta po obsegu preseglo dve milijardi evrov. Občutno se krepi od leta 2013, po podatkih spletnega mesta Izvozno okno je obseg lani znašal skoraj 1,5 milijarde evrov, kar je skoraj 50 % več kot leta 2017.
Športni zgledi lahko postanejo tudi podjetniški
Vseeno je prostora za rast še veliko, saj Slovenija in Švica nista tako povezani, kot bi lahko bili, je v uvodnem nagovoru pred začetkom konference dejal Goran Novković, izvršni direktor SBC – Kluba slovenskih podjetnikov. Švicarska in slovenska podjetja bi se lahko bolje poznala, a vseeno obstaja kar nekaj odličnih zgledov poslovnega sodelovanja. Ne samo tistega med Novartisom in Lekom, temveč tudi drugih: slovenski podjetnik Slatnar je dobavitelj smuči za švicarskega šampiona, smučarskega skakalca Simona Ammanna, švicarsko podjetje Stoeckli pa je zaslužno za uspehe slovenske smučarske šampionke Ilke Štuhec, še pred tem pa Tine Maze, je primere naštel Novković.
»Če znamo skupaj ustvarjati smučarske šampione, zakaj ne bi še več podjetniških. Skoraj 40 od 202 članov SBC že kapitalsko ali poslovno sodeluje s švicarskimi partnerji,« je dejal Novković, ki je izpostavil pomen povezovanja najboljših, kajti to je največje jamstvo za ustvarjanje še boljših zgodb.
Enega od primerov uspešnega slovensko-švicarskega poslovnega sodelovanja, podjetje Belimed, je predstavil direktor Dominik Arnold. Proizvajalec pomivalno-dezinfekcijskih strojev za farmacevtsko industrijo in medicino je tovarno v Sloveniji odprl konec leta 2012. Investicija velja za eno največjih švicarskih investicij v Sloveniji. Še en uspešen primer uspešne slovensko-švicarske poslovne poroke je predstavil Mitja Hribar, generalni direktor podjetja DIH Technology, ki v Sloveniji vodi Hub EMEA za švicarskega proizvajalca medicinske opreme Hocoma.
Slovenska družinska podjetja gonilna sila gospodarstva
Udeležence so na konferenci nagovorili predsednik republike Borut Pahor, ki se je v okviru obiska države srečal tudi s švicarskim predsednikom Uelijem Maurerjem, državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar in direktor globalnega omrežja in predsednik upravnega odbora Switzerland Global Enterprise Thomas Fröst.
»Švica je danes ena od glavnih gospodarskih partneric Slovenije. Je tretja največja investitorka v Sloveniji, kar pomeni, da je slovensko investicijsko okolje občutno bolje poznano in cenjeno med švicarskimi podjetji«, je dejal Pahor in med drugim poudaril, da Slovenija s Švico deli enake vrednote in ima zelo podobno poslovno kulturo, kar prispeva k lažjemu sodelovanju med državama.
Pahor je med drugim izpostavil pomen slovenskih malih in srednjih podjetij, ki so v družinski lasti in zaposlujejo 70 odstotkov delovne sile v državi. To so prilagodljiva, prožna in inovativna podjetja, je dejal. Dodal je še, da je Slovenija v Švici že pred osamosvojitvijo našla vzor, razvila pa se je v svojo smer, prav tako uspešno, kar dokazujejo tudi podjetja, ki se danes udeležujejo srečanja.